Zdraví a nemoci křečků

Obecně

Křečka si pravidelně všímejte. Snadněji tak zaznamenáte jakoukoliv změnu zdravotního stavu, či chování a včasným zásahem můžete křečkovi  i sobě ušetřit spoustu trápení. Nemocný křeček je často apatický, schovává se, nejí jako běžně a často velice silně kouše.

Abyste doma měli šťastné a zdravé zvířátko, které je ve formě, je třeba poskytnout mu dobrou a správnou stravu, čistou vodu, dostatek pohybu, suché, čisté a dobře větrané prostředí. Pokud jsou splněny jejich základní potřeby, jen málokdy křečkové onemocní. Křečky není potřeba k ničemu očkovat a pokud se nedostanou do styku s jiným zvířátkem, pak bývají relativně zdraví celý život.

Nejčastěji najdeme nemocné křečky ve zverimexech nebo na burzách, kam křečky dováží množitelé a teraristi, kterým na zdraví křečků nezáleží a chovají je často ve špinavých nevhodných podmínkách mezi roztoči a jinými zvířaty. Zdraví křečci se na těchto místech objeví pouze pokud je tam přinese někdo z bytu, komu se doma rozmnožili. Dále jsou nemocní křečci právě u množitelů (tedy neseriózních chovatelů), kteří vám většinou neukážou chov ani rodiče, pouze mláďata, která vypadají zdravě, ale často se jim v jiném prostředí ihned rozvine nějaká nemoc. Neseriózní chovatel za zdraví křečka nechce ručit a většinou se vám nebude již nadále ozývat.


POKUD MÁTE NEMOCNÉHO KŘEČKA:

- BĚŽTE S NÍM K VETERINÁŘI!   -    RODIČE MAJÍ POVINNOST ZAPLATIT ZVÍŘETI VETERINÁRNÍ PÉČI KDYŽ JEJ POŘÍDILI!!!!!! Zvíře není věc, ale živý tvor a má právo na život stejně jako lidi a děti!


Karanténa

Snad u všech onemocnění platí, že je třeba postiženého jedince izolovat od ostatních, aby nedošlo k šíření případné nákazy - tedy dát jej do karantény. Karanténa je samostatná klec mimo ostatní křečky a zvířata, nejlépe menší, aby se dalo zvíře lépe pozorovat, ale se stejnou výbavou jako v běžné kleci. Karanténa se počítá vždy 3 týdny od zjištění problému jelikož do této doby již většina nemocí plně vypukne a tak lehce zabráníme tomu, aby se např. nakažlivá nemoc rozšiřovala. Stejně tak pokud si přivezeme nové zvíře, musíme jej nechat stejně dlouho v karanténě. Po skončení léčby by mělo být zvíře ještě další 3 týdny v karanténě. Po skončení karantény se karanténní klec i věci v ní vymyjí, vyperou a vydesinfikují a pokud je zvíře v pořádku, může se zařadit klec mezi ostatní.

Desinfekce

Desinfekce se provádí přípravkem Virkon S, který se používá i v lékařství na omytí operačních nástrojů a stolů. Virkon S je růžový prášek, který se ředí vodou na 1% roztok (10g/ 1l vody). Dokud je voda růžová, pak stále funguje. V kyblíku roztok vydrží 5 dnů. Pak zbledne a tím se funkční proces ukončí. Virkon má virucidní, baktericidní, sporicidní a fungicidní účinek a je možno jej používat i za přítomnosti zvířat. Přípravek je biodegradovatelný a nebarví, tedy stačí jeho roztokem potřít vše s čím nemocné zvíře přišlo do styku a nechat zaschnout. Je možno jej použít i k desinfekci povrchů zvířat.

Klasická desinfekce pokud si jsme jistí, že nemoc není epidemická se prování obyčejným Savem nebo podobným desinfekčním prostředkem, který účinkuje na běžné nemoci.

Fyziologické údaje křečka

Vnitřní tělesná teplota: 36,5 - 38,5°C
Dechová frekvence: 100 vdechů/min
Pulz: 200-500 tepů/min
Pohlavní dospělost: 4-6 týdnů
Délka bŕezosti: 16-18 dní
Velikost vrhu: 1-14 mláďat
Délka života: 1,5-3 roky

Uložení orgánů v těle křečka:

Ještě než začnete hledat nějaké nemoci, zde ještě pár věcí, na které se často někdo ptá.

1) často mi někdo píše, že má syrský křeček na bocích černé velké tečky (boule) nebo je na nich mokrý, nebo má na nich vylysaná místa. Mohu vás uklidnit. To co je popsáno jsou pouze křeččí pachové žlázy. Křeček syrský je má na bocích, jsou černé a ve velikosti znamínka. Křeček se s nimi v nové kleci otírá o předměty, aby si je označkoval, škrábe si je, aby pach rozšířil a pak má srst okolo mokrou nebo vylysanou. Není to nemoc, jen má křeček nejspíš až moc pečlivě umývanou klec a to ho nutí si ji stále značkovat. Ve stáří jsou pachové žlázy dobře viditelné.

2) to co má sameček syrského křečka u zadečku nejsou nádory, je to jen znak, že je to sameček, jsou to tedy jeho kulky.

3) někteří křečkové často pískají či dělají jiné zvuky ze spánku. Nemusíte se bát, křečci to prostě někdy dělají asi tak jako lidi chrápou. Není to žádná nemoc.

4) po pádu se křeček chvíli nehýbe, má otevřené oči, dýchá a je v šoku. Pokud si něco nezlomil nebo nespadl z velké výšky, stačí jej rychle vzít na ruce do temnější místnosti a v klidu ho hladit. Většinou se do pár minut zvedne a začne se pomalu pohybovat. Křečkové jsou zvyklí v přírodě padat, ale ne z velké výšky a ne na tvrdou podlahu. Jsou schopní skočit i z dvoumetrové skříně.  Pokud má křeček zavřené oči a svíjí se, pak si vážně ublížil a je potřeba ho vzít ihned k veterináři.




Průjem (diarrhea)

Průjem může vzniknout jako reakce na napadení vnitřními parazity, může mít bakteriální původ nebo může být zapříčiněn nevhodným složením stravy. Také jej mohou vyvolat některá antibiotika. V případě silných průjmů je třeba rychle jednat.

Symptomy: Křeček má měkký až mazlavý trus, který se lepí. Zadeček je suchý, maximálně mokrý jen okolo řitního otvoru. Stlačení bříška může být bolestivé a křeček může kousat.

Možné příčiny: Plesnivé krmivo, řasy ve vodě, kterou křeček pije (objevují se ve starých neudržovaných napáječkách, či napáječkách vystavovaných slunečnímu svitu), nadměrné množství čerstvé zeleně, požití nestravitelných rostlin (např. pokojové květiny), požití toxických látek (čisticí prostředky, jedovaté pokojové květiny), dlouhodobé užívaní antibiotik.

Léčba: Při zažívacích potížích je třeba křečkovi poskytnout dostatek pohybu. Pohyb pomáhá hýbání střev a upravit zažívání. Neomezujte křečkovi přísun potravy. Pokud je příčinou krmivo, nasypte čerstvé. Nedávejte křečkovi žádnou zeleninu, ovoce ani čerstvé bylinky, nedávejte mu žádné sladké pamlsky (jako jsou rozinky, oříšky, sušené ovoce) a dávejte jen suchou směs. Průjem by měl ustoupit. Při průjmech dáme křečkovi kousek živočišného uhlí nebo probiotika - acidophilus pro obnovu střevní mikroflóry (v lékárně jsme našli Laktobacily baby - obsahují - 3 druhy bifidobakterií a dva druhy laktobacilů z nichž jeden je acidophilus - používá se při obnově střevní mikroflóry po antibiotikách u kojenců a podává se pro křečka na špičku lžičky). Nebo rovnou probiotika pro hlodavce Bio Lapis. Živý jogurt také pomůže obnovit trávicí střevní mikroflóru. Pokud se stav během krátké doby neupraví, je třeba navštívit veterináře. Nechte vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů (tzv. Koprologie).

Vyšetření trusu - jak na to: Sesbírejte doma od křečka po dvou čerstvých bobečcích, dejte je do uzavíratelného sáčku, sáček popište jménem křečka a datem (př. pondělí 5.11.2012) a vložte do ledničky. To stejné udělejte ještě za dva dny (ve středu) a za další dva dny (v pátek). Pak bobečky odneste k veterináři. Bobečky lze uchovat v ledničce i přes víkend. Veterinář Vám po analýze řekne jestli je test negativní či pozitivní na nějaký druh bakterií nebo parazitů. Pokud jsou tyto testy pozitivní, dostane křeček léky. Pokud je negativní a křeček stále hodně průjmuje, je třeba nechat udělat krevní testy zda se nejedná o hepatitidu (zánět jater).

Prevence: Zelené krmivo raději dávejte po malých kouscích. Vždy prohlédněte bylinky či salát jestli na něm nejsou známky plísně. Čistěte často napáječku ideálně štětkou na napáječky. Odstraňte z dosahu křečka pokojové rostliny a jiné nebezpečné látky. K antibiotikům používejte probiotika.

Průjem u křečka (bobky jsou měkké)

normální trus


Bakterie:

1. Wet tail nebo Tyzzerova nemoc (infekční průjem)

Tyto dvě nemoci mají stejné příznaky a to celý mokrý zadeček. Tvoří se velmi těžký průjem, křeček má velké bolesti a do 72 hodin umírá. Pokud je křeček nemocný více jak dva dny, často mu již ani léčba nepomůže.  Nemoc způsobují tyto bakterie: Wet tail (Lawsonia intracellularis) a Tyzzerova nemoc (Clostridium piliforme). Obě bakterie jsou běžně ve střevech křečků. Pouze při rozmnožení vzniká onemocnění, které se rychle šíří chovem jako mor. Umírají nejdříve laktující samice a jejich mláďata, potom staří křečkové, pak mladí a nakonec ostatní. Musí se velmi rychle jednat. Přenáší se výkaly a močí a tedy i dotekem z nemocného na zdravého jedince. Bakterie se mohou rozmnožit například při:

- špinavém prostředí, misky s jídlem od výkalů, špinavé pítko (nejčastější problémy)

- dlouhodobém mazlení v jeden den s nemožností si odpočinout a jiný velký stres

- neustále se měnícím prostředí

- dlouhodobě špatné stravě

- odloučení od matky a sourozenců ve velmi raném věku (dříve než ve 4 týdnech)

- nevhodné malé stresující ubikaci

Nemoc je přenosná na jiné hlodavce. Není přenosná na člověka. Je potřeba dodržovat karanténu. Ihned oddělit nemocné křečky od ostatních a po každé manipulaci či krmení nemocných si umýt ruce mýdlem.

Léčba: Ihned jak zjistíme, že má některý křeček mokrý zadeček (nejspíše již nebude schopen vytlačit trus), odneseme křečka k veterináři. Ten musí udělat stěr nebo odebrat trus a udělat koprologii (vyšetření trusu). Zjistí o jakou bakterii se jedná a dle toho podá léky. Pokud posílá vzorky do laboratoře, dozví se výsledky až do dvou dnů. Do té doby mohou bohužel křečci nebo jíní hlodavci již zemřít. Na tyto nemoci se běžně podává lék Doxygal (Doxycyklin). Žlutý prášek, který se naměří dle váhy zvířete, smíchá s vodou a stříkačkou (bez jehly) se stříkne do úst křečka. Podává se dvakrát denně 7 - 10 dní nebo dokud příznaky nevymizí. Léčit se musí všichni hlodavci, kteří jsou v místnosti nebo které jsme brali do rukou či krmili po křečkovi. Pouze tak zamezíme nemoci se šířit dál.

Prevence: čisté a suché prostředí, čisté misky, čísté napáječky. Pravidelná vyvážená strava. Respektujte křečkův přirozený režim (přes den spí, nejaktivnější je za soumraku a za svítání). Zbytečně křečka nijak nestresujte! Při pořízení nového křečka vždy kontrolujte jestli nemá špinavý zadeček, jestli má jiskrné oči a veselý pohled. Ideálně nepořiujte křečky z obchodu, kde je vyšší pravděpodobnost nemocí. Dodržujte při pořízení 3 týdenní karanténu kdy po styku s křečkem je potřeba si umýt mýdlem ruce a nejlépe je vydesinfikovat přípravkem - Sterillium Virugard používaný na desinfekci rukou při operacích lidí. Pokud si všimnete čehokoliv na křečkovi, je lepší zajít k veterináři.

Mokrý zadeček u křečka při bakteriální infekci

Výhřez střeva, dělohy (Prolaps rekta)

Jak u problémy s parazity, tak i při zácpě může dojít k případu, kdy z análního otvoru vyhřezne i několik centimetrů dlouhý úsek konečníku nebo dělohy. Stejně tak se toto může stát pokud je zvíře silně stresováno, či silně zmáčknuto v břišní oblasti utrhnutím střeva od stěny.

Léčba: okamžitá návštěva veterináře, jinak zvíře v krátké době umírá. Pokud je část vnitřnosti ještě růžová a vlhká, je možnost záchrany křečka vsunutím střeva zpět do těla, i když je velmi mladý. Pokud ovšem střevo ztratilo barvu či zčernalo, je potřeba jej zkrátit. Toto ovšem probíhá v anestézii a pro křečky je tento zákrok většinou příčinou úhynu. Křečci po takovýchto zákrocích již nejsou vhodní k chovu! Samicím by se při zabřeznutí mohl tento stav znovu opakovat a nemusel by dopadnout stejně šťastně jako napoprvé.

Prevence: křečka zbytečně nestresujeme, dětem zakážeme mačkání křečka, předcházíme podáváním vhodného krmiva.

Vyhřeznuté střevo z konečníku

Vyhřeznutá děloha

Výhřez lícního váčku (torby)

Křečkové mají na bocích lící pod kůží lícní váčky. Do těch si schovávají krmivo, které si nosí do svého příbytku. Krmivo z něj dostávají opačným pochybem packami. Pokud křeček není opatrný, pak se mu může stát, že si torbu otočí naruby a dostenou ven z tlamky. Křeček si ale torbu neumí sám vrátit zpět a je potřeba pomoc člověka.

Léčba: okamžitá návštěva veterináře. Pokud je torba ještě krásně růžová, veterinář ji namočenou vatovou tyčinkou  jemně zasune zpět tam kde má být, jinak může torba znekrotizovat, uschnout a zanítit se uvnitř. Pak by se musela křečkovi odoperovat.

Vyhřezlá torba

Nadmutí břicha (Tympanie)

Bolestivá nadmutí se u křečků objevují nejčastěji na jaře, když se do krmiva náhle přimíchá velké množství zeleného krmení, nebo podáme bylinky či zeleninu zapařenou, či plesnivou. Nesplést si to s březí samičkou. Břicho nemačkáme, abychom nepoškodili orgány.

Symptomy: Zvířata dýchají zrychleně a povrchně, břicho je výrazně napnuté. Poklepem na stěnu břišní vyvoláme dutý zvuk. Břicho je na dotek velmi bolestivé a křeček silně kouše. Proto vyšetření provádíme zlehka. Křeček je zpomalený, netečný, nehýbe se a je nevrlý.

Možné příčiny: Velké množství zeleného krmení. To podněcuje kvasné procesy, při nichž vzniká plyn, který naplňuje žaludek a střeva.

Léčba: Ihned se nasadí hladovka, ihned musíme k veterináři. Ten dostane plyn ze žaludku. Jako rychlou pomoc podáme křečkovi do pusy 1 kapku Espumisanu. Krmivo pak podáváme jenom suché. Snažíme se o to, aby měla činčila klid a dostatek pohybu. Bohužel však nadmutí končí často smrtí, proto je důležitá prevence.

Prevence: Zelené krmivo raději dávejte po malých kouscích. Vždy prohlédněte bylinky či salát jestli nejsou zapařené nebo na něm nejsou známky plísně. Nepodáváme velké množství nadýmavé zeleniny.

křeček s nadmutým břichem

křeček s nadmutým břichem na rentgenu

Paraziti (blechy, svrab, demodex)

Pokud se křeček nadměrně škrábe, může mít prazity. Blechy poznáme snadno. V srsti je vidíme se pohybovat nebo vidíme černé milimetrové tečky v kožíšku (trus blech). U obou se vyskytne vylysaná srst. Křeček se silně škrábe a rozškrábe si holou kůži až do krve. Svrab nevidíme, protože se pohybuje pod kůží kde si dělá chodbičky, ale velice rychle se rozšiřují vylysaná místa v srsti po celém těle. Křeček může skončit skoro celý holý. Blechy jsou blechami kočičími. Pokud nemohou na křečka, jdou i na člověka nebo jiné zvíře. Proto musíme rychle křečka odblešit. Svrab hlodavčí není přenosný na člověka, ale křečkovi velice ztěžuje život a navíc do ran může dostat škrábáním infekci. Stejně tak demodex (trudník). Proto musíme ihned k veterináři.

Léčba: Blechy, demodex i svrab odstraníme jednoduše a to přípravky od veterináře tzv. kapkami za krk. Pro křečky jsou bezpečné kapky Advocate, Stronghold nebo spray Biokill na zvířata. Jak u blech tak i u svrabu musíme ošetřit také okolí. Ideálně Biokillem na prostředí. Vystříkáme celou ubikaci křečka. Pro křečka není postřik nebezpečný, tedy po zachnutí můžeme křečka vrátit zpět do ubikace. Pokud máme křečků více, musíme ošetřit všechny křečky najednou a stejně tak všechny ubikace jinak se nám paraziti rozšíří. Pozor výrobky s Permethrinem jako je Biokill jsou jedovaté pro kočky.

Prevence: Nekupujeme zvířata v obchodech a na burzách kde jsou určena na krmení. Tyto zvířata jsou často z velkochovů, kde se to parazity jen hemží. Psy a kočky, které chodí ven ošetřujeme antiparazitními přípravky, aby nám nepřinesli blechy na křečka.

Blechy

Svrab, který způsobí rozsáhlé vypadání srsti a zápal kůže

Demodex

Kožní záněty, plísně, ztráta srsti   (Dermatomykózy, trichofytóza )

Nejčastěji bývají způsobeny zvířecí parazitickou houbou/plísní (Ringworm) rodu trichophyton mentagrophytes nebo microsporum genus. Pozor některé plísně mohou být přenosné na člověka, či na jiné domácí mazlíčky! Jak poznáme jestli má křeček parazita nebo plíseň? Stačí křečka odnést k veterináři, který udělá stěz z kůže. Dle něj zjistí o co se jedná. Většina veterinářů ale preventivně dává antiparazitikum. To ale na plíseň nezabere a je potřeba protiplísňový přípravek Fungistop nebo antifungicidní krémy z lékárny.

Symptomy: Křeček ztrácí srst nejdříve pod krkem, v okolí nosu, očí a v okolí pohlavních orgánů, na zádech, později na ostatních částech těla. Kůže je na místech kde křeček ztratil srst zanícená, objevují se na ní šupinky, či strupy, nebo je pouze holá a načervenalá, v některých místech je pouze zkrácená. Plíseň na rozdíl od parazitů dělá v srsti souvislá kolečka.

Možné příčiny: Křeček je chován v nehygienickém, nebo příliš vlhkém prostředí, dostal se do styku s nakaženým jedincem, nebo se infekce dostala do podestýlky.

Léčba: Zvíře oddělte od ostatních, protože se nemoc může přenášet. Při méně vážných případech po čase plíseň zpravidla zmizí samovolně. Při horších případech kdy se plíseň začne rozlézat se používají antifungicidní přípravky. Prodává se práškový přípravek s názvem Fungistop (sirný prášek). Fungistop se nasype přímo na postižené místo a rezetře se a vyčeše. Pokud tato nezabere, způsobuje nemoc nějaký parazit.

V lékárnách je možno zakoupit antifungicidní mazací přípravky proti plísním jako je Lamisil, Clotrimazol, Imazol, Canesten, Candibene či spray PEO, který obsahuje účinnou látku tolnaftát. Postižené místo se potře a rozetře. Pokud nemáte po ruce žádný tento přípravek, zkuste homeopatickou léčbu. Místo potřete 100% tea tree olejem 2x až 3x denně nebo aplikujte extrakt ze semínek grepu, který má antifungicidní účinky či rozdrťte stroužek česneku smíchejte s trochou olivového oleje a naneste na postižené místo vatovým tamponem a nechte působit či potřete kapkou vinného octa. Dá se také použít "Chytrá houba" - Ecosin, což je biologická přísada do vody, která se aplikuje postřikem na postižené místo. U křečků, ale s vodou opatrně, aby nenachladl. Po několika dnech začne křečkovi srst opět narůstat.

Prevence: Nechejte občas křečka vykoupat v písku pro činčily. Chovejte křečka v suché, čisté a dobře větrané místnosti a ubikaci. Pečlivě vyměňujte podestýlku. Mokrou podestýlku ihned odstraňte. Doplňujte vitamín B. a nezapomeňte do jídla přidávat proteiny ve formě moučných čevů apod. Nepořiujte křečky z obchodu, kde je vyšší pravděpodobnost nemocí.

Choroby dýchacích cest (respiratory)

Jako příčina bývá zápal horních cest dýchacích (nachlazení), zápal plic, zápal pohrudnice nebo infekční rýma způsobená bakteriemi. Stejně jako u člověka se i v těchto případech jedná o stav, kdy se organizmus brání proti infekci dýchacích cest bakteriemi. Bakterie, které způsobující tyto problémy bývají nejčastěji streptokoky, stafylokoky, pseudomonas, pasteurella multocida (pasteurelóza), bordetella bronchiseptica (bordetelóza - kokobacil) (popsáno níže). Mnoho těchto bakterií běžně osidluje sliznice křečků a funguje jako přidružený patogen, tedy využívá příležitosti při oslabení imunity křečka což může být například porod, nově narozené mládě, stres či jiná nemoc. Pokud mají křečkové k nemoci predispozici, pak onemocní a umírají mnohem rychleji. Tyto bakterie se přenášejí velice rychle kapénkami, tedy kýcháním. Zvířeti se rozmnoží ve sliznici nosu a krku a zamezí dýchání. Inkubační doba nemoci je 3-7dní. Všimnout si musíme zavčas dušnosti nebo výtoku z nosu. Antibiotika zaberou až do 3 dnů. Tyto bakterie můžou křečkové i chytit od jiných druhů hlodavců nebo od králíků.

Dýchání může být poškozené cizím tělesem nebo se do dýchací trubice dostala tekutina.

Symptomy: Křečkovi teče z nosu, kýchá, často si tře nos tlapkami a ty má taktéž mokré. Může mít vodnaté oči, ztrácí chuť k jídlu, je apatický, těžce se mu dýchá až hvízdá. Má zvýšenou tělesnou teplotu. Při zápalu plic tělesná teplota stoupne na 40-42°C. Při nákaze bakteriemi dýchá těžce ústy.


Možné příčiny:

1. Transport nebo jiný druh stresu, stres ze změny okolního prostředí, klec se nachází ve vlhké a chladné místnosti, nebo v průvanu. Sliznice podrážděná prachem je k infekci náchylnější. Podestýlka je velice zanesená a zaprášená. Křeček se mohl nakazit od jiného zvířete.

2. Do plic se mohla dostat cizí látka, kapalina či těleso.

Léčba:

1. Obvyklým postupem je podávání antibiotik, která předepsal veterinář dle vyšetření. Vyšetření se provádí stěrem ze sliznic a zjištěním druhu bakterie a na kterou látku není resistentní. Pro zápal plic se může použít Sumetrolin - širokospektrální antibiotikum, které ničí záněty v těle. Pro infekční rýmu je potřeba dodat doxycyklin, enrofloxacin, gentamicin, tetracyklin nebo colistin. Je potřeba přísun vitamínu C (nevylučují-li to antibiotika), jitrocelový sirup a samozřejmě probiotika pro obnovu střevní mikroflóry, kterou antibiotika zničí. Probiotika podáváme vždy až po antibiotikách, aby vznikla ve střevech opět vyhovující mikroflóra. Klec mějte v suchém a teplém prostředí, zamezte průvanu. Křeček s dýchacími obtížemi nemůže jíst a rychle ztrácí na váze. Není možno ho dokrmovat, mohl by vdechnout tekutinu do plic, jelikož nemůže dýchat nosem, ale jen ústy. Musíme tedy začít s Glukopurem ve vodě a později až může křeček polykat pokračujeme dokrmovací směsí z uvařených ovesných vloček ve vodě smíchané s Glukopurem. Plné uzdravení může trvat až 10 dní. Do té doby musíme váhu křečka hlídat a pokud nejí sám tak stále dokrmovat.

2. Cizí tekutinu křeček popřípadě vykašle a dále není potřebná léčba. Pokud se tekutina dostane do plic, může křeček zemřít. Cizí těleso je potřeba odstranit co nejdříve u veterináře.

Prevence: Zbytečně čkřečka nepřevážejte a nestresujte. Zabraňte přenosu infekce od ostatních zvířat karanténou. Udržujte čistou klec, zbytečně nevětrejte při příchodu chladného počasí a neseznamujte křečka se zvířaty od kterých by mohl něco chytit. Nepořiujte křečky z obchodu, kde je vyšší pravděpodobnost nemocí.

Křeček si u rýmy tře nos ze kterého mu teče

Problémy se zuby (Malocclusion)

Křečci jsou hlodavci - zuby jak přední, tak zadní jim tedy neustále dorůstají. Na rozdíl od býložravých hlodavců,ale velmi pomalu. I tak je ale potřeba je obrušovat. Vepředu mají 2 páry řezáků (hlodáků), vzadu mají 3 páry stoliček (na horní i dolní čelisti - celkem tedy 16 zubů). Pokud zuby rostou pod nesprávným úhlem, křeček si zlomí hlodák nebo pokud žije v rodáriu bez dřevěné výbavy na které by si brousil zuby, mohou mu přerůst.

- Hlodáky mají mít zažloutlou barvu. U zdravého zvířete jsou horní hlodáky v mírném předkusu oproti dolním hlodákům. Světlá barva zubů bývá znakem neadekvátní výživy - nedostatek vápníku. Hlodáky se obrušují jak jméno napovídá hlodáním dřevěné výbavy ubikace. Pokud se zlomí některý z hlodáků nebo se křečkovi něco zapíchne v tlamce. Nemůže správně kousat a můžou mu přerůst hlodáky. Ty se mohou zbrousit u veterináře, ale broušení probíhá v celkové anestezii a to je pro tak malé zvíře velmi nebezpečné.

- Stoličky jsou zuby, které nejsou vidět, protože jsou v zadní části tlamky. Prohlédnout se dají pouze u veterináře, který má k tomu potřebné přístroje. Stoličky směřují proti sobě a při žvýkání krmiva se o sebe třou a tím se obrušují.

Symptomy: Viditelně prerostlé hlodáky. Křeček nemůže zavřít tlamku. Pomalé žvýkání, křeček upřednostňuje měkkou stravu. Slintá v okolí tlamy a tlamka i náprsenka jsou mokré (nebo je již zaschlá slepená srst). Bobky se postupně zmenšují, křeček ztrácí hmotnost. Křeček sedí apaticky a nechce jíst nebo naopak se jíst snaží, ale nedokáže se normálně najíst a tak mu jídlo padá všude okolo.

Možné příčiny: nedostatek dřeva ke hlodání. Zub se zalomil nebo zalomený zub následně nesprávně dorostl (to se týká pouze předních řezáků, stoličky se nezalamují). Špatné postavení zubů nebo křivá sanice od narození. Vypadený hlodák. Nedostatek vitamínu C může zapříčinit uvolnění zubů a jejich vyklání. Zapíchlý předmět v tlamce nebo krku, který brání kousání či polykání.

Léčba: Přerostlé hlodáky musí být ošetřeny veterinárním lékařem, který zuby zkrátí a opiluje. V domácím prostředí není možno křečka ošetřit. Pokud se jedná o vrozenou vadu chrupu jako je absence zubů, je potřeba zuby pravidelně krátit. Tato nemoc je finančně náročná a pro křečky navíc kvůli anestézii nebezpečná. Stále sledujte hmotnost svého zvířátka i když je naprosto v pořádku. Nemocný křeček jde poznat nejlépe dle padání na váze.

Rekonvalescence po broušení: Při následném vrácení se s křečkem po broušení zubů od veterináře je potřeba křečkovi podávat kapky proti bolesti, jelikož ho budou zuby velmi bolet a může kvůli tomu přestat jíst. Kapky se jmenují Meloxivet (apod.) a prodává je veterinář.

Prevence: Dostatek dřevěné výbavy na hlodání. Kvalitní různorodá strava. Dostatečný přísun vitamínu C, je také důležitý.

Zlomený spodní hlodák zapříčinil přerostlé vrchní hlodáky:

Zdravě rostoucí zuby:

Chybějící vrchní hlodáky

Chybějící hlodáky jsou dědičná genetická choroba. Křečci s touto chorobou by něměli být rozmnožováni a rodiče by neměli být znovu spojeni.

Symptomy: Při otevření tlamičky je jasně vidět, že chybí vrchní hlodáky. Křeček se s tímto problémem již narodí. Hlodáky během života samy nevypadnou, musely by být vytrženy. Křeček málo žere i když se snaží a díky tomu roste pomaleji a zasekne se v růstu. Vybírá si měkčí kousky, hodně otvírá tlamku zkrz přerostlé spodní hlodáky, které se nemohou obrušovat o vrchní.

Léčba: Léčba není. Jediná možnost je nechat křečkovi uštípávat spodní hlodáky nebo spodní hlodáky nechat v narkóze vytrhnout. Křeček jí hlavně zadními stoličkami tedy dokáže jíst i bez hlodáků. Pokud nebudeme spodní hlodáky zkracovat, přerostou křečkovi i stoličky a spodní hlodáky budou růst do tkáně vrhního patra. Křeček nebude moci jíst a bohužel zemře. Křeček i bez hlodáků dokáže žít v podstatě normální život.

Vodnaté oči, oční zánět

Pokud křeček slzí, může to být průvodním znakem zdravotních problémů - nachlazení z průvanu, zánět v oku po vniknutí nějakého předmětu nebo špatná cirkulace vzduchu.

Symptomy: křeček slzí, srst kolem očí je vlhká a slepená, nebo chybí. Křeček má oko nateklé a přivírá ho. Pokud se zanítí je pod víčky bílý hnis.

Léčba: Pokud zjistíte, že má křeček mokré oko, je potřeba mu prohlédnot víčka jestli nemá pod víčkem nějaký předmět. Pak prokapeme oko klasickými lidskými kapkami jako je Opthalmo - septonex. Oči je možno také omývat odvarem z heřmánku nebo Borovou vodou. Pokud má křeček oko zavřené, musíme ho pomaličku otevřít. Pokud je v oku hnis, musíme hnis vytřít kapesníčkem a potom teprve oko prokapat. Veterinární lékař na zanícené oko předepíše oční kapky Maxitrol či antibiotickou mast opthalmo - framikoin. Oko by již do dvou dnů mělo být bez hnisu, do 5 dní by mělo být již jen mokré a do týde by již mělo být úplně v pořádku.

Prevence: nenechávejte klec s křečkem v průvanu u okna nebo u dveří. Větrejte tak, aby byl křečík zvyklý na výměnu vzduchu.

Absces / Zánět

Symptomy: bulky na různých částech těla, které mohou postupem času puknout a zanítit se nebo tmavý krvavá místa. Jedná se o zánět pod kůží. Absces poznáme od nádoru tak, že vyroste velice rychle a do velkých rozměrů jak se plní hnisem. Často praskne a a zůstane na něm později krvavý strup. Nádor roste velmi pomalu.

Možné příčiny: křeček se někde píchl o ostrý předmět nebo ho pokousalo jiné zvíře nebo křeček a zanítilo se mu místo vpichu či kousance

Léčba: záněty se léčí antibiotiky. U křečků se podávají vnitřně přímo do tlamky. Nejúčinnější jsou širokospektrální antibiotika Sumetrolin podávaná do tlamky. Pro jednoho dospělého křečka se dává asi 0,06ml růžového tekutého léku do stříkačky. Absces se musí rozříznout skalpelem nebo odlamovacím nožem. Vyteče bílá tekutina - hnis (pozor velmi zapáchá). Ten se musí všechen vymačkat i s krví a do vzniklé dírky se musí vstříknout roztok Betadiny s vodou 1 : 10 a opět vymačkat. Ta zapříčiní, že se místo znovu nezanítí. To musíme opakovat 2-3 dny (vymačkání, výplach). Na závěr vždy místo potřeme černou mastí (Ichtoxyl), která umí postupně vytáhnout z těla jak zánět, tak i drobné zapíchnuté předměty.

Nádor / Tumor

Nádor se tvoří velmi pomalu. Může vzniknout kdekoliv v těle. Pokud je na viditelném místě těsně pod kůží, dá se vyoperovat. Pokud je někde u orgánů je bohužel diagnóza špatná. Pouze veterinář zjistí jestli se jedná o nádor nebo nikoliv.

HaPV (Hamster Polyoma) virus

Onemocnění je nádorové. Není nebezpečné pro člověka, ale je nakažlivé pro syrské křečky. Zakrslí křečíci nemoc nepřenáší. Tato zákeřná nemoc se lehce přenese na celý chov přes věci či dotek. Onemocnění je smrtelné tak jako rakovina a bohužel bez patřičných prostředků se velmi rychle šíří. Proto je důležité takového křečka nechat mimo kontakt s jinými křečky a všechny omyvatelné věci po něm omýt prostředkem Virkon S, který zabraňuje i přenosu HIV - obalených virů a pak je nechat rok stát mimo chov. Neomyvatelné věci vyhodit! Pokud byl u křečka jiný křeček a nebo to byla samička a jsou po ní mláďata, všichni tito jsou určitě nakažení, proto je potřeba nechat uspat nebo dožít všechny tyto křečky a stejně tak všechny jejich věci a ubikace očistit a odstavit tak jako u toho prvního. Je to důležité aby se virus dál nešířil!!! Na virusy není lék a všichni nakažení křečci brzo umírají na nádory po těle. Nedokážeme zabránit žití nemocného ve stejné domácnosti jako zdravého a nerozšířit nemoc. Stačí jeden dotek. Proto pokud zjistíme takovouto nemoc v chovu, je potřeba chov okamžitě ukončit, křečky nechat dožít a po jejich smrti vše desinfikovat. Další chovné křečky je možno pořídit až nejdříve po roce odstávky. Virus se nesmí rozšířit a proto všechny neomyvatelné věci musíme vyhodit a hlavně nikdomu žádné nedávat. Nemoc začne jako malé uzlinky na různých místech po těle které mizí a znovu se objevují a později i u mladých křečků se začnou rozšiřovat po těle.

Zlomeniny nohou (fraktury)

Symptomy: křeček kulhá, či vůbec nemůže chodit. Křeček spadnul z velké výšky, má zavřené oči a svíjí se.

Možné příčiny: Zaklíněná nožička v nějakém nevhodném předmětu, či zmíněný pád z velké výšky.

Léčba: Se zlomenou nohou zajděte ihned k veterináři, který provede operaci, většinou úspěšně nebo alespoň vloží dlahu. Čím dříve se k lékaři dostanete, tím lépe. Při pozdním příchodu hrozí, že bude muset být končetina amputována. I tak křeček celkem dobře zvládá další život bez končetiny a není potřeba jej utrácet. Pád z velké výšky může zapříčinit smrt nebo vnitřní krvácení. Proto musíme ihned k veterináři.

Prevence: pokud máme pro křečka vysokou klec, je potřeba ji mít rozdělenou policemi, aby křeček nemohl spadnout z výšky. Do klece nedáváme vybavení, keré může zapříčinit zlomeniny.

zlomenina nohy

Selhání jater u novorozeňat

Mimiko křečka zhruba ve dvou týdnech má již veliké nafouklé bříško a špatně se pohybuje. Tato nemoc je vývojový defekt. Léčit se bohužel mládě nedá a do 72 hodin umírá.

Selhání ledvin, cukrovka

pokud se křeček živí přemírou živočišných bílkovin nebo přemírou cukernaté stravy, pak může dojít k ledvinovému kolapsu nebo k cukrovce. Nejčastěji toto vídáme u malých křečíků a to u křečíka džungarského nebo Campbellova kdy je majitelé překrmují, každý den dostávají novou velkou dávku jídla a křečík si vybere hlavně stravu bohatou na tuky, cukry, bílkoviny a ostatní krmivo nejí. Tím se strava stává jednostranná a nevyvážená a zatěžuje tím orgány.

Symptomy: selhávání ledvin i cukrovku bohužel zjistíme až ve vysokém stupni kdy křečík začne pít hodně vody a bude hodně močit. Vypije zhruba 30ml - 50ml za den. Proto je potřeba tyto dvě nemoci od sebe rozlišit. To zjistíme pouze z testů. Křeček v obou případech začne být letargický, často až nevrlý a hodně ubyde na váze. Proto je potřeba křečka pravidelně vážit. Při těchto onemocněních ubere na váze za pár dní 10% hmotnosti. Bílkoviny se ztrácejí močením, protože je tělo již neabsorbuje a způsobí tak výrazný úbytek hmotnosti. Při nedostatečné funkci ledvin se tělo nedetoxikuje a jedovaté toxiny zůstávají v těle. Cukrovkář se při snížení cukru v krvi hypoglykémii nebo zvýšení cukru v krvi hyperglykémii dostane glukózový záchvat a může při něm zemřít. Pokud se neupraví zvířeti jídelníček, do zhruba 2 měsíců křečík umírá. Křečík při selhávání ledvin či glukózovém záchvatu leží na zemi nejčastěji na břiše a velmi zrychleně dýchá. Tento stav je bohužel nevratný a křeček je ve stádiu kdy mu již není pomoci.

Možné příčiny: nadmíra cukernaté a tučné stravy, nadmíra živočišných bílkovin, vysoký stupeň stáří, dlouhodobé používání antibiotik, genetická predispozice.

Léčba: Je potřeba odebrat vzorek moči a krve u zvířete. Moč si můžete skontorlovat doma lakmusovými papírky. Odběr krve musí udělat veterinář. Cukrovka ani ledviny se nedají vyléčit, ale dá se zmírnit postup nemoci vhodnou stravou. Pro cukrovkáře i pro ledvináře platí striktní dieta stejně jako u lidí. U ledvináře dieta s nízkým obsahem bílkovin (kolem 10 - 12%), fosforu a sodíku. U cukrovkáře s nízkým obsahem glukózy - bílého cukru. Vybíráme tedy krmiva, která obsahují méně těchto složek.

Potraviny které můžete použít při ledvinové dietě nebo cukrovce:

zelenina (celer, květák, zelené fazolky, rajče, ředkvička, špenát, mrkev, okurka, paprika, salát, vařené brambory, brokolice, artyčok, chřest), ovoce (sběrové, papája, banán - u cukrovkáře jen méně cukernaté ovoce), kuskus, těstoviny, bílky, obilí (ječmen, proso, rýže, kukuřice, žito, čirok, pšenice, oves, pohanka, vločky ), čerstvě utržené bylinky (rukola, bazalka, libeček, majoránka, oregáno), quinoa, semena niger, ostropestřcová semena, makadamové a piniové ořechy, vařené bílky, tofu

Potraviny kterým je lepší se vyhnout:

sýry (včetně těch s nízkým obsahem tuku), maso, ryby, hmyz, luštěniny (fazole, hrách, čočka), tvaroh, jogurt, žloutky, piškoty, ořechy (pistácie, kešu, mandle vlašské, lískové), oves i vločky, lněné i sezamové semínko, chia semínko, konopné semínko, slunečnice, dýně, dýňové semínko, lepené tyčinky (vyšší obsah fosforu mají i rozinky, petržel, kukuřice)

Ledvinář:

- by měl mít ideálně vařenou stravu. Tedy vařené obilí, vařené bílky, vařená zelenina. Křečkům se mohou dělat ze zeleniny, ovoce a obilí také polévky nebo kaše. Vaření totiž v jídle rychle snižuje obsah sodíku i fosforu a také křečka dostatečně hydratuje a více nakrmí. Polévky se dají i zamrazit a podávat ohřáté a následně vychladlé. Není na škodu doplnit draslík a omega 3 díky kapce lněného oleje. Dobrý je i ostropestřcový olej na detoxikaci organismu. Můžeme také použít na příkrm ledvinovou dietu - granule pro psy, kde je snížený obsah bílkovin, fosforu i sodíku. Díky nim křečíkovi na měkké stravě nepřerostou zuby. Můžeme přidávat i tochu droždí na chuť.

- Veterinář může napsat tablety Famosanu (1/10 10mg tablety famosanu), který snižuje tvorbu kyseliny chlorovodíkové a trávicího enzymu pepsinu v žaludku. Užívá se ke zmírnění příznaků pálení žáhy, žaludečního překyselení a žaludeční nevolnosti. Na podporu kostí a minerálů může podat léčivo Kalcitriol. Je prokázáno, že zvířata co dostávala Kalcitriol a měla onemocnění ledvin se dožila 3x delšího života.

- Pokud odebere veterinář krev a zjistí vysoký obsah fosforu, může napsat lék s hydroxidem hlinitým. Irc-Vet gel je lék, který obsahuje AlOH a pomáhá při chronické ledvinové nedostatečnosti u zvířat. AlOH váže fosfor ve střevě a pak je vylučován ve stolici. Dávka pro křečka o 30 gramech je asi 0,1 ml orálně třikrát denně, dokud hladina fosforu není v normálním rozmezí.

Cukrovkář:

- by měl mít ideálně stravu s pouze omezeným množstvím cukru. Velmi vhodná jsou semena pískavice, která snižují hladinu cukru v krvi. Omega 3 jsou velice potřeba. U cukrovkáře můžeme použít i rybí maso nebo rybí olej. Taktéž olivový olej. Můžeme použít i vařené kuřecí maso a vojtěšku. 50% z jídelníčku by měla být vláknina. Velmi důležitý je přídavek složitých sacharidů. Protože nejspíš nebudete chtít křečíkovi píchat inzulín, je potřeba striktně dodržovat u křečka dietu. Z komerčního krmiva nevybírejte nevhodné potraviny, protože směs je vyvážená, narušili byste tím rovnováhu krmiva a bznikl by problém jinde. Pouze přidávejte více vhodnějších potravin. U cukrovkáře dáváme menší množství ovoce než u ledvináře a vybíráme ovoce s menším množstvím cukru.

Prevence: nekrmit křečíky pouze krmivem s vysokým obsahem cukru nebo živočišných bílkovin, ale míchat ho půl na půl s nízkoprotejnovým a nízkoglukózovým krmivem. Nekrmit křečky každý den více než dokážou sníst (u syrského 1 polévková lžíce, u křečíků 1 kávová lžíce). Pak si totiž vybírají jen oblíbené kousky a potrava je potom nevyvážená. Nedávat komerčně vyráběné pamlsky pro hlodavce plné cukru jako jsou lepené tyčinky, mléčné dropy a barevné kuličky či jiné tvary. Pokud je v krmivu dostatek protejnu do od 12 do 15%. Nepřidávat další protejnové složky potravy.


Tabulka surovin a jejich obsahu:

Takto vypadá test na látky v moči. U tohoto křečíka byla velmi

vysoká glukóza (cukr) v moči, tedy křečík trpěl těžkou cukrovkou.

Negativní testy na cukrovku:

Pozitivní testy na cukrovku (lakmusový papírek zezelená):

Mentální poruchy

Mentální poruchy mohou vypadat komicky a spousta lidí se jim také směje. Bohužel komické nejsou. Jsou velmi vážné a křeček který je takto nemocný velmi trpí. Je to nutkavé chování, které křeček nemá pod kontrolou. Tito křečkové nesmí být využiti v chovu.

Symptomy: křeček se točí dokolečka, chodí dokolečka, chodí do osmičky, křeček hledí nahoru "do nebe" a pak padne na záda, křeček dělá salta dozadu. Vesměs tato nemoc postihuje malé křečíky.

Možné příčiny: Nádor na mozku, nedostatečně velká frustrující ubikace a tím psychické vypětí, ale nejčastěji to bývá genetická porucha, která se ukáže již velmi brzy, asi kolem šestého týdne až 2 měsíců života.

Léčba: Léčba na neurotickou nemoc bohužel není. Jediné co můžeme pro křečka udělat je zpříjemnit mu jeho život ideálně tím, že ho nenecháme dělat opakující se pohyby. Ideální je každý týden vyměnit v ubikaci složení výbavy, aby křeček musel přemýšlet kde co je a nemusel dělat onen pohyb stále dokola. Výbava ubikace musí být pestrá, aby se v ní nezačal nudit a pokud ji čistíme, musíme křečka přenést ideálně do připraveného "hřiště", aby se zbytečně nestresoval výměnou. Ideálně když bude žít sám pokud je to společenský druh, protože se navzájem s ostatními bude velmi stresovat. Ubikace musí být taková, aby od nikud nemohl křeček spadnout nebo se zranit. Při dobrém zacházení se mohou dožít i více jak 1,5 roku.

Prevence: nekřížit křečíky s touto nemocí.


autor článku:

Betty Veselá,

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna