Lékarnička

Lékarnička chovatele či majitele

Pro chovatele je velice důležité mít doma určité léky pro rychlou potřebu. V chovu se nemoc může velmi rychle rozšířit a ztráta chovu je to nejhorší co může chovatele potkat. Každý majitel křečka by měl mít doma alespoň tento základ:


Osmizrnná kaše od Nestlé - je potřeba kdykoliv nám křeček přestane jíst nebo je potřeba dokrmit miminka bez maminky.

Stříkačka - plastové stříkačky o obsahu 1ml na podávání léků a o obsahu 15ml s širokou výpustí pro dokrmování. Zakoupíte v lékárně. Doporučuji jich mít více, protože je křečci mohou rozkousat.

Probiotika - naprosto nezbytná součást lékárničky. Vždy jsou potřeba po podání antibiotik a velice dobře pomáhají s průjmovými onemocněnními tím, že dodávají do střev potřebné bakterie. Probiotika jsou sladká, tedy je křečci dobře přijímají. Mohou se dávat i preventivně, probiotiky se nedá předávkovat. Můžeme kupovat ta pro zvířata v pet shopu nebo na internetu či v lékárně probiotika pro lidská miminka.

Peroxid 3% - je v lékarničce nezbytný. Funguje jako desinfekce pokožky a jako fungicid, tedy zabíjí plísně. Pokud křeček chytí plíseň tedy má holá místa na kůži, nanese se na tampónek a potírá se kůže 5 a více dní dokud nezačne místo zarůstat (vhodné i pro lidi). Místo kde jsou plísně a bakterie začne vždy pěnit. Při zánětech v uších se naleje trochu peroxidu do ucha, nechá probublat (držíme hlavu) a pak jej necháme zvíře hlavou vytřepat (u lidí se naleje do ucha, nechá probublat a pak se hlava otočí uchem k zemi, aby sám vykapal). Peroxid se dá použít i v ústní dutině nanášením tamponkem, ale neměl by se polykat tedy po aplikaci vyplivnout a propláchnout pusu). Nesmí se dostat do očí, protože je dráždivý. 

Fungistop (sirný prášek) - je další antifungicidní prášek na přimíchání do písku pokud křeček chytí plíseň z vlhka. Může se to stát kdykoliv ať už v bytě nebo obyvatelném "sklepě". Může se použít i chytrá houba Ecosin. Fungistop se dá koupit pouze na internetu. Plíseň se pozná tak, že začne vypadávat srst a tvoří se stroupky. Toto může být způsobeno ale i parazity. Proto pokud Fungistop nefunguje, je potřeba zakoupit antiparazitní přípravek.

Antiparazitní přípravky - I křeček může chytit parazity a to nejčastěji hlodavčí svrab nebo blechy. Proto je dobré mít po ruce antiparazitní přípravky. Nikdy nekapeme celou kapku, musíme si kapku vydělit váhou zvířete, protože jsou prodávány pro psy a kočky. Zakoupit se dají v pet shopech, lékárnách a u veterináře:

Advocate kapky za krk (svrab, demodex, blechy, odčervení) - léčivá látka: Imidaclopridum a moxidectin 40mg/1,2kg zvířete

Advantage kapky za krk (svrab, demodex, blechy, odčervení) - léčivá látka: Imidaclopridum, Butylhydroxytoluen

Arpalit Neo spray (svrab, demodex, blechy) - léčivá látka: permethrin 2,5mg/ml, fenoxycarbum (pozor permetrin je jedovatý pro kočky! kočka nesmí být v blízkosti křečka jen při aplikaci). Aplikuje se nastříkáním na srst nebo do vršku a kápnutím za krk. 

Fypryst kapky za krk (blechy) - léčivá látka: Fipronilum, (S)-Methoprenum

Frontline kapky za krk (blechy) - léčivá látka: Fipronilum, (S) - Methoprenum 

Fypryst spray (blechy) - léčivá látka: Fipronilum
Frontline spray (blechy) - léčivá látka: Fipronilum

Repelentní přípravky s přírodním odpuzovadlem jako prevence pokud jedeme s křečkem například na dovolenou a nechceme, aby tam něco chytil. Fungují 3 měsíce:

Menforsan pudr - repelentní látka: Margosa

Menforsan kapky za krk - repelentní látka: Geraniol, Margosa, Levandule

Sergeant´ s Green kapky za krk - repelentní látka: Geraniol

Fyto kapky za krk - repelentní látka: Geraniol

Repul 7 pudr - repelentní látka: Geraniol

Bio Liberator spray Trixie - repelentní látka Geraniol

Kapky do očí OCU Flash, Opthalmo septonex nebo borová voda - volně prodejné kapky do očí v lékárně. Kapnou se kdykoliv se křečkovi do oka dostane něco co mu podráždí oko. Pokud chytne křeček zánět jsou potřeba už kapky s antibiotiky. Borová voda je na vyplachování očí.

Betadine - tyto desinfekční kapky musí být stále po ruce pokud si křeček udělá jakoukoliv drobnou ranku. Betadinou se zakápne a utře tamponkem. Na sliznice a do hlubších ran může přijít ale jedině hodně zředěná vodou. U abscesů si zkušenější chovatel může troufnout pokud absces bezpečně pozná jej rozříznout desinfikovaným ulamovacím nožíkem či skalpelem, vymačkat hnis a prolévat ředěnou betadinou stejně jako by to udělal veterinář. K tomu jsou potřeba podávat i antibiotika (např. širokospektrální jako je Sumetrolin).

Dračí krev - (Sangre de Drago) - použít se dá místo Betadiny jako přírodní prostředek. Je to míza stromu Croton Lechleri, který roste v Andách. Používá se na velmi mnoho věcí. Na odřeniny, rány, bolavé zuby, záněty v těle (dá se tedy i kapat do pusy nebo pít v nápoji). Desinfikuje, sníží bolestivost a zatáhne ranku, že už nekrvácí. Pomáhá i při cestovní nebo žaludeční nevolnosti. Dle vědeckých studií je i silnějším antibiotikem než penicilin.

Lichořeřišnice - rostlinné antibiotikum volně prodejné v lékárně. Používá se zejména v oblasti urogenitálního a dýchacího aparátu. Tedy pomáhá na záněty močového měchýře a pohlavních orgánů a také na záněty dýchacích cest. Literatura hovoří o účincích na akutní i chronické záněty. Tinktura se používá také proti padání vlasů a chlupů. Vhodné používat pro zesílení účinku antibiotik.

Ichtoxyl (černá mast) - je perfektní na mazaní do mělkých i hlubokých ran proti zánětu. Dokáže dostat zánět z těla a dokáže postupně vytáhnout z těla i třísku nebo osinu. Je pro zevní použití k léčbě infekčních a hnisavých kožních onemocnění. Ichthamol má protizánětlivý a protisvědivý účinek. Příznivě působí na akné, snižuje tvorbu mazu, má mírný dezinfekční účinek a zvyšuje kožní prokrvení. U křečků se může použít pokud se zjistí zánět v ráně. Ten poznáme dle toho, že rána není krvavá a růžová, ale zbělala a tvoří se hnis či dokonce místo černá. Ihned musíme mazat Ichtoxylem nejlépe každý den silnou vrstvou a zároveň nejlépe podat antibiotika (Sumetrolin). (Osobně jsem tak vyléčila nohu samečkovi, kterému samička vykousla kus masa z nohy a noha se mu zanítila).

Espumisan kapky - jediné kapky, které pomůžou proti nadýmání. Pokud se stane, že se křeček začne zdouvat a má průjem, pomohou tyto kapky, které pomůžou s odchodem plynů z těla. Nejlépe je mít je stále v lékárničce. Jsou volně prodejné. Dávkování 2-3x denně 1ml.

Smecta nebo černé uhlí - další výborná pomoc proti klasickému průjmu způsobeném chybou v potravě. Dává se jen malé množství dle váhy.

Desinfekce klecí - dnes už je vícero značek. Vybíráme ale nejlépe ty, které mohou přijít do kontaktu se zvířetem. Tedy pokud zbytky desinfekce zůstanou v kleci tak neublíží zvířeti. Desinfekci používáme při každém čištění klece a to nejlépe na vše co v kleci je a vždy po ukončení nemoci nebo po karanténě. Vyhneme se tak znovunakažení zvířete.

Virkon S - Virkon je prostředek, který se používá běžně na desinfekci operačních stolů a nástrojů při operacích lidí. Dokáže do pár minut zabít jakékoliv bakterie, cysty a dokonce i viry. Je to nejlepší přípravek na ošetření klecí a výbavy po nakažlivých nemocech. Virkon je růžový prášek, který se ředí s vodou, tedy dlouho vydrží. Ředí se na 1% roztok (10g/ 1l vody). Dokud je voda růžová, pak stále funguje. V kyblíku roztok vydrží 5 dnů. Pak zbledne a tím se funkční proces ukončí. Virkon má virucidní, baktericidní, sporicidní a fungicidní účinek. Přípravek je biodegradovatelný a nebarví, tedy stačí jeho roztokem potřít či postříkat vše s čím nemocné zvíře přišlo do styku a nechat zaschnout. Je možno s ním vystříkat ubikaci i za přítomnosti zvířat a také jej použít i k desinfekci povrchů zvířat.

Složení: trojvazebná sůl monopersulfátu draselného, kyselina peroxymonosírová, stabilizovaná směs peroxidů, surfaktanty, organické kyseliny, anorganický pufrovací systém.

Sterillium Virugard - je desinfekční prostředek na ruce. Je baktericidní, fungicidní, tuberkulocidní, virucidní i na obalené viry do 2 minut. Tento přípravek se nanese na ruce, rozetře a nechá se zachnout. Ideální je ho mít v lékárničce stále, protože při výskytu nakažlivé nemoci je potřeba po každém nemocném zvířeti ruce opláchnout touto desinfekcí. Pozor hořlavina.

100 g roztoku obsahuje: účinné látky: ethanol 95,0 g
pomocné látky: 2-butanone, glycerol, myristyl alkohol, petrol ether

Obvazy, ubrousky, tamponky, vatové tyčinky - Tamponky a ubrousky mějte běžně v lékarničce, protože jsou neustále potřeba. Jeden obvaz mějte vždy po ruce pro jistotu pokud by činčilka silně krvácela a muselo se krvácivé míst stáhnout. Vatové tyčinky využijete pokud potřebujete dostat do zvířete alespoň trochu vody nebo tekutého jídla pokud nechce pít či jíst a nebo u miminek kdy ještě neumí sami pít je možno jim náhradní mléko dávat namočenou tyčinkou.


Léky na předpis - pouze pro znalé chovatele

Sumetrolim - je na předpis. Je to širokospektrální antibiotikum - sirup díky kterému můžete zamezit zánětům a infekcím v těle. Infekce dýchacích cest bakteriemi, které nejsou resistentní na obsažené látky sulfamethoxazol a trimethoprim. Gastrointestinální infekce jako je enteritida (zánět tenkého střeva). Infekce ledvin a močových cest. Infekce pohlavních orgánů. Infekce kůže a abscesy. Kapky se dají uchovávat mimo lednici, takže vydrží. Pokud například zjistíte absces u křečka neboli malou bulku na těle, která se rychle zvětšuje nebo rychle narostla, znamená to, že má křeček zánět. Sumetrolin jako antibiotikum na zánět pomůže, proto je dobré ho mít po ruce. Dávkuje se 1x denně. Naměříme dle váhy zvířete. Bez znalosti ovšem antibiotikum nepoužíváme, mohli bysme tím zvířeti ublížit!

  • Složení: sulfamethoxazolum 40 mg a trimethoprimum 8 mg v 1 ml sirupu.
  • Pomocnými látkami jsou Ponceau 4R (E124), methylparaben (E218), anýzový líh, xanthanová klovatina, sacharosa, čištěná voda.
  • Doxygal (Doxycyklin) - je na předpis. Je to antibiotikum působící na infekce vyvolané gramnegativními i grampozitivními bakteriemi, citlivými na doxycyklin, včetně sekundárních bakteriálních infekcí po virových onemocněních. Citlivé jsou například pasteurella, bordetella, e-coli a další. Doxygal je prášek rozpustný ve vodě, takže vydrží dlouho. Veterinář jej doporučí až potom co zjistí jakou nemocí činčilka trpí díky krevním testům nebo pitvě. Naměříme dle váhy zvířete. Podává se 2x denně. Rozhodně jej tedy nepoužíváme pokud nevíme co křečka trápí. Bez znalosti účinků antibiotika můžeme zvířeti ublížit!

    1 g přípravku obsahujeléčivou látku:Doxycyclini hyclas 50,0 mg (odpovídá 43,35 mg Doxycyclinum)

    Opthalmo - azulen - je na předpis. Antibiotická mast, která pomáhá se záněty očí. Maže se na noc pod víčko. Pokud zjistíme, že jsou oči zarudlé či napuchlé tedy má činčilka v očích zánět, musíme použít mast antibiotickou či antibiotické kapky od veterináře.

    Léčivou látkou je guaiazulenum 7,5 mg v 5 g oční masti.

    Pomocné látky jsou bílý vosk, tuk z ovčí vlny (lanolin), tvrdý parafin, tekutý parafin, oční bílá vazelína.


    autor článku:

    Betty Veselá,

    Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna