Správná výživa a krmení křečků

Čím krmit křečka


Napájení - voda


Křečkové v přírodě pijí ranní rosu z rostlin nebo pak z kaluží a napajedel. Křeček syrský vypije asi 20 - 30ml vody denně dle teploty ovzduší. Malý křečík zhruba polovinu (10 - 20 ml) . Syrskému křečkovi by měla tedy stačit napáječka o obsahu 125ml, křečíkům s obsahem 80ml. Tato velikost napáječky jim vystačí na 3 dny s tím, že po třech dnech se již voda v napáječce začíná kazit a musí se vyměnit. Voda by měla být ale každý den čerstvá, jde pouze o dny dovolené. Křečíci, kteří se chovají ve skupinách (Campbellův nebo Roborowského) by měli mít napáječky větší dle počtu jedinců. Nejlepší pro křečky je voda převařená ale ne teplá, popřípadě alepsoň odstátá, protože je zbavená přebytečného chloru. Používejte výhradně napáječky s kovovým náústkem a kuličkou. Skleněné napáječky, které se uzavírají gumovou zátkou nedoporučuji přebírají ze zátky pach, barvu atd., takže nejsou vhodné pro pití. Často také netečou. Doporučuji napáječku zavěsit zvenku klece, aby křečci napáječku nerozkousali. Skleněnou napáječku dobře zajistit, aby nespadla na zem a nerozbila se. Pokud máte napáječku v boxu nebo rodáriu, pak je nutno ji zavěsit dovnitř. Pozor, po napáječce křeček snadno vyšplhá ven. Nepoužívejte napáječky s gumovou úchytkou. Gumovou úchytku křeček i křečík velmi lehce odkoušou. Z misky křeček pít bude, ale každý den si ji zanese podestýlkou a výkaly a pak si může do těla zanést různé baktérie pitím znečištěné vody. Jediná možnost jak křečkovi nechat misku s vodou místo napáječky je připevnit malou kremickou misku na vyšší místo než jsou hobliny a zatížit oblázkem, aby se nepřevrhla. Pokud ovšem jedeme na víkend pryč, musíme mít jistotu, že křeček si vodu nezašpiní a to jedině s napáječkou. Napáječku minimálně jednou za měsíc vyčistíme úzkou štětkou na sklenice jinak se v ní usazuje špína a řasy.

Vhodné napáječky pro křečky:

Štětka na sklenice na vyčištění napáječky. Ideálně aby měla měkké štětiny:

Jak zavěsit napáječku na rodárium nebo box, pokud nemá úchyt:

Napáječka se dá celkem dobře zavěsit na obyčejní drátek, který omotáme dokola.

Krmení

Krmení je nejdůležitější věc v životě křečka. Křeček je všežravec. Narozdíl od ostatních malých savců mají křečci žaludek rozdělený do dvou částí: předžaludek, který je tvořen keratinem jako stavební jednotkou je nežláznatý a svou strukturou a funkcí podobný bachoru u dobytka. Druhá část - vrátník neboli žláznatá část, je od předžaludku oddělena svalnatým lalokem. Křečci mají ve tvářích až po boky veliké lícní torby, do kterých mohou nacpat velké množství krmiva. Proto často sledujme kam si křeček nosí krmivo, tedy kde má tzv. spíž a dle toho jej každý den přikrmujme. Jeho spíž kontrolujeme také z důvodu možnosti zplesnivění krmiva.

Křeček syrský ve své noře se zásobami jídla:

SMĚSI PRO KŘEČKY

Pro křečka jsou nejdůležitější základní zrniny. Častým zkrmováním tučných a sladkých směsí plných sušeného ovoce a medu či jiným přilepšováním dojde k ztučnění orgánů. To je nevratný stav, který se nedá léčit a křeček předčasně umírá. Každý druh křečka je zvyklý se krmit jinou rostlinnou stravou dle své domoviny. Všichni křečkové se živí převážně z polí člověka, který pěstuje ve velkém množství zrniny a plodiny jako je zelenina a bylinky.

Křeček syrský (Sýrie) žije spíše v chladnějších oblastech mimo pouště kde je v zimě teplota kolem 5 °C a přes zimu tedy upadá do krátkého zimního spánku. Proto je potřeba, aby si dělal velké zásoby jídla na zimu.

V domovině křečka syrského se pěstuje nejhojněji:

pšenice, ječmen, kukuřice a luštěniny. Ze zeleniny rajčata a meloun.

Křečíci (džungarský, Campbellův, Roborowského a čínský) žijí ve střední Asii kde teploty dosahují až -10°C ale není tam tak vysoká vlhkost a tak nemusí upadat do spánku. Potravu si tedy shání celý rok. To je důvod proč si křečíci narozdíl od syrského křečka nedělají tak velké zásoby jídla ani u nás doma. Křečík džungarský žije v oblasti kde díky nízké teplotě sněží a proto na zimu změní srst do bílé barvy, aby unikl pozornosti predátorům.

V domovině křečíků se pěstuje nejhojněji:

pšenice, ječmen, kukuřice, rýže, proso a slunečnice.

Tyto zrniny tedy najde křeček nejčastěji a to je tedy i jeho základní strava.


Takto vypadá krmivo pro křečky (vlevo) a takto vypadat nemá(vpravo). Směs plná přibarvovaných extrudátů z kukuřice nebo pšenice opravdu křečkovi nic nedá.


Vyvážená strava pro křečka by měla obsahovat:  12-17% bílkovin, 60-65% sacharidů, 6 - 10% vlákniny a 4-6% tuků.

Průmyslově vyráběné směsi obsahují skoro všechny tyto suroviny přibližně na 80g:

pšenice 15g, ječmen 15g, kukuřice 15g, slunečnice 8g, oves 10g, čirok 5g,

kardi (světlice barvířská) 5g, lisovaný hrách 4g, svatojánský chléb (karob) 3g

 Můžeme ale krmit i dalšími zrninami, které napomáhají zdravé různorodé stravě. Jsou to tedy:

oves, žito, pohanka, lesknice, semena ostropestřce, konopné semínko, lněné semínko, quinoa, amarant, fazole mungo a semena trav. Obzvláště křečci milují ovesné a pšeničné vločky a pufovanou pšenici.

Toto můžete použít jako základ pro namíchání si vlastní směsi pro křečky. Nikdy nekrmíme křečky směsmi plnými sušeného ovoce, kokosu, oříšků atd. Křečkům stačí na dva dny polévková lžíce směsi. Křečíkům čajová lžička směsi. Kontrolujeme jestli se křeček krmí všemi zrninami, protože jednodruhová strava může vést k problémům se zuby i vnitřnostmi. Pozor na slunečnici a lněné semínko. Ty jsou velmi tučné a mělo by jich být v krmivu méně. !Na rozdíl od ostatních zrnin co obsahují 1-6g tuku, slunečnice obsahuje 52g a lněné semínko 42g tuku. Proto pokud křeček nejí vše co dostal a co by měl jíst, necháme mu směs déle a nepřidáváme další dokud nesní více ze své zásoby.


Takto vypadá klasická směs pro křečka bez barevných extrudovaných moučných výplní a bez sušeného ovoce:

Křečík džungarský, Campbellův a cukry:

Některé linie křečíků trpí na cukrovku. I když jsou linie chovných křečíků testované na cukrovku, stále mohou dostat cukrovku ze stravy. Proto je potřeba nekrmit křečíky cukernatou stravou což znamená žádné pamlsky co obsahují med nebo přidaný cukr, zrniny ideálně s nižším množstvím cukru ve složení. Zde je výpis zrnin a cukry v nich:

pšenice 2g, proso - 1g, oves 0,9g, čirok 1g, kukuřice 6g, slunečnice 3g, ječmen 2g, žito 4g, lněné semínko 2g, rýže 0g, quinoa 3g, amarant 1,7g, pohanka 0g

Co opravdu křečíci nemohou je svatojánský chléb (karob). Ten obsahuje na rozdíl od zrnin 40g cukru.


Křečkům tedy k životu stačí jako základ krmiva i obyčejné směsi od českých firem uvedených zde. Dají se míchat s kvalitními krmivy uvedenými níže.

Všechny složky označené červeně jsou kontroverzní a všechny složky označené zeleně jsou velice vhodné.



OBYČEJNÉ ČESKÉ SMĚSI

Avicentra classic malý hlodavec

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení: pšenice (20%), kukuřice (15%), ječmen (14%), oves (6%), čirok (5%) kardi (5%), slunečnice (5%), oves (5%), úsušky pícnin (10%), extrudované obiloviny (5%), svatojánský chléb (4%), zelenina (2%)

Analyt. složky: bílkoviny 12,2%, tuky 6%, vláknina 8,3%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin dobrý poměr tuků a dobrý poměr vlákniny.

(Krmivo Akinu malý hlodavec - je pouze kopie výrobků Avicentra)

(Krmivo Avicentru Special a Deluxe nedoporučuji z důvodu nevhodného složení)



Tatrapet Zoocare nebo Fantasia pro křečky

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech


Složení: pšenice, ječmen, oves, kukuřice, slunečnice, granule pro hlodavce.

Výrobce neuvádí analyt. složky. Proto nevíme jestli je krmivo správně vyvážené dle potřeb křečka. V této směsi je naprostý základ pro křečky. Pelety (granule) jsou vyrobeny z vojtěšky a otrub.



Nutrin - Darwin´s Special drobný hlodavec

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení dle obalu: obiloviny, semena, vedlejší výrobky rostlinného původu (Yucca 50mg/kg), zelenina, ovoce, kvasnice, ryby a vedlejší produkty z ryb, mléko a mléčné výrobky, oleje a tuky, minerální látky, vitamíny, antioxidanty

Složení dle webu výrobce: Ječmen, kukuřice, pšenice, světlice, oves, slunečnice, hrách, jablko, karotka, Yucca, živočišný protein.

Výrobce neuvádí analyt. složky a také to, že krmivo obsahuje extrudát. Proto nevíme jestli je krmivo správně vyvážené dle potřeb křečka. Mléčné produkty nejsou vhodné pro hlodavce.



Granum pro křečky

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení: obiloviny, semena, vedlejší výrobky rostlinného původu, ořechy, zelenina a minerální látky, vitamíny A, D2, E, B1, B2, B6, B12, biotin, oxid měďnatý. S barvivem E102.

Výrobce neuvádí analyt. složky. Proto nevíme jestli je krmivo správně vyvážené dle potřeb křečka. Barviva nejsou potřeba přidávat.


Dajana Country mix

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení: pšenice, kukuřice, ječmen, oves, vojtěška, slunečnice, extrudované kousky, svatojánský chléb, banán, jablko.

Výrobce neuvádí analyt. složky. Proto nevíme jestli je krmivo správně vyvážené dle potřeb křečka.


Apetit křeček

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech


Složení: Extrudované kroužky mix barev, pšeničný popcorn, extrudované křížky mix barev, hrachové vločky, kukuřičné vločky, cardi, čirok červený, slunečnice černá, slunečnice žíhaná, kukuřice, ječmen, pšenice, oves, pelety pro hlodavce, arašídy, slunečnice bílá, carob, čirok bílý

Výrobce neuvádí analyt. složky. Proto nevíme jestli je krmivo správně vyvážené dle potřeb křečka. Barviva nejsou potřeba přidávat. Pravděpodobně jsou použity velmi levné zrniny, protože toto krmivo křečkům nechutná. Tuto směs nedoporučuji.



KVALITNÍ KRMIVA

Pokud chcete křečkům opravdu přilepšit, pak vybírejte ze značek níže, které mají směsi propracované speciálně pro křečky i křečíky. Směs je vyrobena z kvalitnějších zrnin s travními semeny a živočišnými produkty.

Krmit se dá jimi samotnými nebo míchat s obyčejnými zrninovými směskami uvedenými výše:

Takto vypadá například směs z klasické směsi Avicentra, směsi JR Farm (původní receptura), směsi Versele laga Nature a je dosypaná ovesnými vločkami a granulemi Taste of the Wild pro kočky.


JR-Farm Feast křeček nebo křečík - Nejlepší směs pro křečky prodávaná v ČR

- distribuce: Anbio.cz

- německá firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení: žluté proso, červené proso, čirok červený, čirok bílý, oves, pohanka, pšenice, kukuřice, pšeničné vločky, lněné semínko, lesknice, semena trav, senegalské proso, rýže, semena rostlin (vojtěška, sedmikráska, merlík bílý, šťovík, kokoška pastuší, heřmánek, rdesno mnohokvěté, chrpa, mák, kostřava, špenátu, maceška, ptačinec, jitrocel, jílek, lipnice, chundelka), krevety 2%, larvy bource morušového 2%, fazole mungo, kmín, semena šípků, semena ostropestřce, konopná semínka, mrkev, arašídy, semena černuchy.

Analyt. složky: bílkoviny 13%, tuky 7%, vláknina 6,7%, popel 3,1%, vápník 0,6%, fosfor 0,4%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a nižší poměr vlákniny.



JR-Farm Adult křeček nebo křečík - Nejlepší směs pro křečky prodávaná v ČR

- distribuce: Anbio.cz

- německá firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech


Složení: manna proso, la plata proso, oves, proso seté, čirok dvoubarevný, milo, pohanka, kukuřice, pšeničné vločky, mrkev, špalda, pastinák 2,4%, semena lesknice kanárské, semena trav, červené proso mohair, senegalské proso, rýže, semena divokých rostlin, krevety 2,1%, červená řepa, lněné semínko 1,7%, kokony bource morušového 1,6%, semeno fenyklu, fazole mungo, šípek, semeno ostropestřce mariánského, mouční červi 1%, semeno pískavice, gammarus 1%, loupaný sezam, amarant, modrý mák, květ měsíčku, petržel, konopné semeno, arašídy, mrkvové vločky, rajče 0,5%, paprika, cuketa 0,5%, okurka, semeno kmínu černého, semeno srhy, semeno bojínku lučního, semeno vojtěšky, semeno kopru, yucca 0,2%;

Analyt. složky: bílkoviny 14%, tuky 7,5%, vláknina 7%, popel 3,9%, vápník 2,4%, fosfor 1,9%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a dobrý poměr vlákniny.





Bunny Nature Hamster traum - Druhá nejlepší směs pro křečky prodávaná v ČR

- distribuce: Rogz.cz

- německá firma - směs - dá se koupit na internetu

Složení: oves, ječmen, proso žluté, kukuřice, lesknice kanárská, ječné vločky, hrachové vločky, pšenice, pšeničné klíčky, kukuřičné vločky, slunečnicová semena zbavená oleje, mrkev, ovesné vločky, rýže, proso bílé, kuře, vojtěška, travní semena, proso červené, lněná semínka, pastinák, uhličitan vápenatý, pivovarské mláto, mrkvové výlisky, červená řepa, pivovarské kvasnice, živočišný tuk, smetánka lékařská, řebříček, sezam, sleďová moučka, inulin, paprika, jablka, mouční červi, květy heřmánku, slupky ze šípku, karob, extrakt z kuřecích jater, sušená vejce celá, květy slézu, lososový olej, lněný olej, lecitin (obiloviny celkem 54 %, semena 21 %)

Analyt. složky: bílkoviny 15%, tuky 6%, vláknina 7,6%, popel 5,5%, vápník 0,5%, fosfor 0,4%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, nižší poměr tuků a dobrý poměr vlákniny.





Nature Land křeček nebo křečík - Velmi dobrá směs pro křečky prodávaná v ČR

- distribuce: Placek.cz

- česká firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v obchodech.

Složení: kukuřice 17%, pšenice, kukuřičné vločky, pšeničné vločky, proso mana 8%, hrachové vločky 8%, oves, proso la plata, semena kanárských trav, semena travin, maso (sušené kuřecí, sušené hovězí 0,9%, sušené ryby), extrudovaná kukuřičná mouka, zelenina (sušená mrkev, sušená červená řepa 1%), lněné semeno, špalda, sušený jitrocel 2%, rýže, sušení mouční červi 0,5%.

Analyt. složky: bílkoviny 12,3%, tuky 5%, vláknina 4%, popel 2,5%, vápník 1%, fosfor 0,8%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, nízký poměr vlákniny a dobrý poměr tuků.

Toto krmivo mi přijde jako pokus o napodobeninu produktů značky JR Farm ovšem nižší kvality.



Deli Nature pro křečky,myši,pískomily - Velmi dobrá směs pro křečky prodávaná v ČR

- distribuce: Juko-krmiva.cz

- belgická firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení: obiloviny, semena, maso a živočišné deriváty, zelenina (min. 5,5%, hrachové vločky, kousky mrkve, pórek), extrakty rostlinných bílkovin, ovoce (min. 4%, rozinky, jablko, šípek), ořechy (4% burské ořechy), deriváty rostlinného původu, minerály, byliny (min.5%), různé cukry, oleje a tuky, kvasnice.

Analytické složky: bílkoviny 14%, tuky 7%, vláknina 8%, popel 2,7%, vápník 0,7%, fosfor 0,4%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a dobrý poměr vlákniny.



Vitakraft emotion křeček nebo křečík

- německá firma - směs - dá se koupit běžně v obchodech i na internetu

Složení: obilniny 67,5%, vedlejší výrobky rostlinného původu, zelenina 7,4%, semena, maso a vedlejší živočišné produkty 4,3%, ovoce 3%, inulin 2%, oleje a tuky 1,2%, minerály, měkkýši a korýši, mléko a vedlejší mléčné produkty, řasy, droždí, rostlinné bílkovinné extrakty, extrakt z juky, aloe vera. Obsahuje barviva.

Analyt. složky: 14% bílkovina, 4% hrubý tuk, 7% vláknina, 4% hrubý popel, 12% vlhkost, 0,7% vápník, 0,35% fosfor

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, nižší poměr tuků a dobrý poměr vlákniny. Mléčné produkty nejsou vhodné pro hlodavce. Barviva nejsou potřeba přidávat. Výrobce neuvádí, že krmivo obsahuje extrudát.




Vitakraft Menu křeček

- německá firma - směs - dá se koupit běžně v obchodech i na internetu

Složení: 66,6% Obiloviny, vedlejší rostlinné produkty, semena, zelenina (1,3% hrášek, 0,16%řepa), ořechy, minerální látky, ořechy (1,3%ořechová jádra), 0,9% máta,0,6% tymián,0,3%heřmánek, 0,2% ibišek, oleje a tuky, Yucca.

Analyt. složky: 14% bílkovina, 7% hrubý tuk, 7,5% vláknina, 4% hrubý popel, 10,5% vlhkost, 0,7% vápník, 0,35% fosfor

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a dobrý poměr vlákniny.



EXTRUDOVANÁ KRMIVA - SMĚSI

- doporučuji míchat s klasickými zrnitými směsmi, protože většina ze směsi je extrudát. Proč nedoporučuji krmit extrudáty? To je popsáno níže.



Versele-Laga Nature křeček nebo křečík

- švédská firma - směs - dá se koupit běžně v obchodech i na internetu

Složení: obilniny (8% oves), semena, vedlejší výrobky rostlinného původu, zelenina (10% hrášek), rostlinné bílkovinné extrakty, ovoce, hmyz, ořechy, minerály, MOS, FOS, bylinky, měsíček lékařský, jádra z hroznového vína

Analyt. složky: bílkoviny 16,5%, tuky 7,5%, vláknina 7%, popel 5%, vápník 0,65%, fosfor 0,35%

Dle křeččí diety má tato směs vyšší poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a dobrý poměr vlákniny. Často se setkáváme s tím, že krmivo křečkům tolik nechutná jako jiná krmiva. Výrobce neuvádí, že krmivo obsahuje z většího množství extrudát.


Deli Nature malý hlodavec

- belgická firma - směs - dá se koupit běžně na internetu a v některých obchodech

Složení: deriváty rostlinného původu, obiloviny, zelenina (zelené fazole 4%, hrachové vločky 3,5%, mrkev 2,5%), ovoce (karob 6%, banán 1%, jablko 1%, rozinky 1%), semena, ořechy (buráky 3%), maso a živočišné deriváty, extrakt rostlinných bílkovin, minerály, cukry, oleje a tuky.

Analyt. složky: bílkoviny 14%, tuky 6,7%, vláknina 10%, popel 4,9%, vápník 0,8%, fosfor 0,6%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a vyšší poměr vlákniny. Výrobce neuvádí, že krmivo obsahuje z většího množství extrudát.



Beaphar Xtra Vital křeček nebo křečík

- nizozemská firma - směs - dá se koupit běžně v obchodech i na internetu

Složení: Obiloviny, zelenina, deriváty rostlinného původu (MOS 88 mg/kg, FOS 63 mg/kg, Echinaceová tinktura 5 mg/kg), semena, ořechy, maso a živočišné deriváty, minerální látky, oleje a tuky.

Analyt. složky: bílkoviny 16,4%, tuky 6%, vláknina 10%, popel 5,4%, vápník 0,71%, fosfor 0,39%

Dle křeččí diety má tato směs vyšší poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a vyšší poměr vlákniny. Výrobce neuvádí, že krmivo obsahuje z většího množství extrudát.



Witte Molen Puur křeček nebo křečík

- belgická firma - směs - dá se koupit běžně v obchodech i na internetu

Složení: Zrna, vedlejší produkty rostlinného původu, zelenina, semena, ovoce, ořechy, maso a deriváty živočišného původu, oleje a tuky, minerální látky.

Analyt. složky: bílkoviny 13,3%, tuky 7%, vláknina 8,1%, popel 4,3%, vápník 0,64%, fosfor 0,32%

Dle křeččí diety má tato směs dobrý poměr bílkovin, dobrý poměr tuků a dobrý poměr vlákniny. Výrobce neuvádí, že krmivo obsahuje z většího množství extrudát.



Ostatní směsi (co nejsou v seznamu)

Všechny ostatní směsi v neprůhledném pytlíku mi přijdou jen jako obyčejné směsi v pěkných obalech nebo směsi plné nekvalitních extrudátů. Pokud člověk směs rozbalí, měl by cítit vůni přidaných složek jako jsou bylinky nebo vůně zrní. Neměl by cítit pouze prach nebo olej. Nepoužívejte na krmení ani různé super mixy apod. tedy krmiva, která jsou z poloviny pouze z ovoce, kokosu a ořechů. Tyto směsi jsou velice kalorické a nejsou pro hlodavce vhodné. Typickým příkladem je směs Avicentra Speciál či Deluxe, Vitapol, Dako, Verslele laga Crispy Muesli či Friends Farm Tasty mix (Supreme).

EXTRUDOVANÁ KRMIVA - GRANULE

Pokud jde o extrudáty (granule) jako je Cunipic Alpha pro, Beaphar care+, Supreme Selective, Versele laga complete, Brit, Nutrin, apod. tak těmi bych jedině přikrmovala. Jedinými, kterými bych raděj ani nepřikrmovala jsou granule Nutrin. Jsou opravdu nekvalitní. Proč nedoporučuji krmit extrudáty? Aby se vytvořil extrudát, musí se nejdříve zrno a další složky rozemlít na prášek, ten se uvaří ve vodě a pak se za vysoké teploty pod tlakem vytvaruje do granule. Ztratí se tím veškeré enzymy a vitamíny a ty se nahrazují vitamíny umělými nástřikem na granuli. Bohužel umělé vitamíny jsou spíše zátěž než výhoda. Proto pokud dáváme křečkovi čerstvou stravu, nemusíme přidávat žádné vitamínové kapky či vitamínové doplňky stravy. Všechny vitamíny, které potřebuje má již v klasické stravě. Sice jsou granuláty lepší zkrz to, že křeček zkonzumuje vše a nenechává zbytky, ale pokud křečka nepřekrmujeme, tak většinou sní vše co dostane a proto není potřeba z krmiva dělat extrudát. Extrudát zanáší střeva a nános je potom místo kde se více množí špatné bakterie.


Směsi z eshopů Rodentia nebo Ratura:

Eshop Rodentia tvrdí, že jejich krmivo je kvalitnější než komerční směsi. Není to pravda a je to pouze jejich byznys tah. 


Směsi: 

Rodentia Krmná směs od CHS roboráčků Adewallé - doporučuji, akorát je tam opravdu hodně kořenové zeleny, kterou je lepší dávat čerstvou.

Rodentia Krmná směs Křeček extra - je v ní za tu cenu jen obyčejná levná černá slunečnice, které je tam poměrně dost 10%. Ale jinak je to určitě použitelná směs.

Mnohem lepší je ale koupit základní směsi pro potkany nebo směs Rodentia Utahraptor extra, které mají mnohem více složek. Speciální potkaní směsi nemají správné složení na běžné krmení. Například směs senior není pro seniory vhodná, protože je velice energická a spíš se hodí pro mladé. Dají se ale přimíchávat do klasických směsi.

Ratura Extreier Imu - doporučuji. Vypadá pro křečky složením velice dobře.

Ratura Standard rat - obyčejná základní směs dobře použitelná.

Ratura Extra plus - také celkem dobrá směs pro křečky jen je tam celkem dost ovoce. Ostatní směsi nejsou tak vhodné, ale také se dají použít.


Směsi pro jiná zvířata

Do krmiva pro křečky můžete dávat i směsi pro jiné hlodavce (potkan, pískomil, myš, veverka) nebo i pro ptáky (střední velikost, malá velikost). Tím opět zvýšíte počet druhů zrnin a křeček bude mít pak směs rozmanitější. Ideálně používejte kvalitnější směsi rozdělené na jednotlivé druhy hlodavců či ptáků. Například od firem Versele laga, JR Farm, Vitakraft, Beaphar, Deli Nature, Cunipic apod. Můžeme použít i směsi pro velké papoušky, ale pouze ty ve kterých není pálivá čili paprička. Tu křečci nemají na rozdíl od papoušků rádi a směs je tím celá palčivá.


OVOCE A ZELENINA

Dále nejdůležitější částí křeččího jídelníčku je hlavně zelenina a ovoce. Jak se již psalo na začátku, křeček nejen, že krade lidem z polí vypěstovanou pšenici, ale stejně tak si rád zajde na kousek zeleniny nebo bylinek. Pokud křečkovi nechutná zelenina, určitě je někde chyba ve výživě. Nejspíše v překrmování pamlsky. Křeček potřebuje jíst čerstvou stravu. Hlavně zeleninu. Ovoce samozřejmě v přírodě také najde, ale v malém množství. Křečci žijí také blízko řídkých lesíků kde rostou hlavně keře a na keřích roste sběrové ovoce, které křečci pod keři sbírají. Ze zeleniny vybíráme ideálně nenadýmavé druhy a můžeme ji dávat každý den malý kousek. Ovoce zhruba jednou až 2x za týden.

Zde je několik druhů ovoce a zeleniny, které můžete svému křečkovi beze strachu dát sníst:

zelenina:


- mrkev i listy, petržel i listy, celer, červená řepa, salátová okurka, cuketa, kukuřice(čerstvá), hrášek (čerstvý - můžeme i s lusky nebo jenom lusky - mohou být i sušené), nepálivá paprika, rajče, brambory vařené (bez jedovatých klíčků), listy špenátu, květák i s listy, kedluben, suchý (nemokrý a nespařený)! salát / většinu z tohoto můžete dát i sušené/. Brokolici a kapustu dávat můžete, ale může nadýmat stejně tak květák, takže na to pozor a dávat jen po troškách. Jsou ale pro křečky velmi zdravé.
- jablka, hrušky (ne moc, mohou způsobit průjem), srstky, jahody, maliny, borůvky, ostružiny, meloun, kustovnice čínská (sušené plody). Vše bez cukru a nesířené! nejlépe čerstvé, ale mohou být i sušené jak teplem tak mrazem.

Zeleninu a ovoce podávejte nejlépe syrové a z vlastní zahrádky.

ovoce:

- jablka, hrušky (ne moc, mohou způsobit průjem), srstky, jahody, maliny, borůvky, ostružiny, rybíz, meloun, kustovnice čínská (sušené plody). Vše bez cukru a nesířené! nejlépe čerstvé, ale mohou být i sušené jak teplem tak mrazem. S tímto ovocem by křeček neměl mít problém.

- broskve, meruňky, švestky, ringle a třešně dáváme opatrně, mohou způsobit lehký průjem. Hrozny jsou velmi kyselé a při pravidelném podávání mohou způsobit ledvinový kolaps. Takže s nimi opatrně.


Vše předem vždy omyjte vlažnou vodou a dobře osušte.


NEVHODNÉ POTRAVINY

- je cibule, česnek, pórek, protože nadýmají a pokud není křeček zvyklý, pak i nadýmavá zelenina.

- Z ovoce nedáváme hlavně banány a kokos, protože obsahují velké množství cukru a křečkovi by se mohly poškodit orgány. Dále nedáváme kyselé ovoce jako jsou citrusové plody, kiwi apod., protože mnoho malých hlodavců citrusové plody špatně snáší, jsou pro ně lehce jedovaté.

- Oříšky, mandle apod. nejlépe dáváme jen jako pamlsek v malém množství, protože jsou velmi tučné. V krmivu jich mají již dost.

- Čokoláda, sušenky, mléčné dropsy pro křečky a vše sladké je naprosto pro křečky nevhodné kvůli vysokému obsahu cukru a mléka.

- Tyčinky obalené zrním jsou většinou lepeny medem a ten také není pro křečky to nejvhodnější kvůli vysokému obsahu cukru. Dávat je můžeme, ale opravdu jednou za čas, drobným křečíkům vůbec.

- Pečivo je naprosto nevhodné pro křečky. Nic křečkům nedává a navíc nadýmá. To, že si na něm hlodavci obrušují zuby je zastaralý opakovaný omyl. Pečivo má asi stejný čistící účinek jako na naše zuby náš prst. Navíc křeček nemá jen hlodáky, ale vzadu také stoličky, které dorůstají a kterými křeček rozmělňuje potravu, aby ji mohl polknout. Pečivo je po ukousnutí zpracováváno stoličkami na kaši, která zuby spíše zašpiní než očistí. Rozhodně tedy zuby neobrušuje ani neočišťuje. Pečivo obsahuje pouze mouku, vodu, tuk a droždí kvůli kterému hlodavcům tolik chutná. Je mnohem lepší dát křečkovi Pangamin (tableta s droždím) než pečivo. Droždí navozuje chuť k jídlu.

- minerální a solné kameny. Křečkům nechutnají a k ničemu jim nejsou.  Zuby si obrušují na dřevě a ne na kameni, který je vyroben z krmného vápna a kámen ze soli je pro ně spíše na škodu než k užitku. Přesolení organismu není nic zdravého. Přemíra vápníku z kamene bez přidání fosforu má opačný účinek a odvápňuje kosti. Vápník a fosfor musí být ve stravě vždy vyvážený a to vápník 2 : 1 foforu.


BÍLKOVINY

jako všežravec je křeček v přírodě zvyklý na krmení se i živou potravou. Křečci nejsou lovci, ale jsou schopní sežrat nalezené živočichy například neschopné útěku. V příbytcích křečků byli nalezeni mouční červi, žížaly, mladé žáby, mladé ještěrky a velké množství různých druhů hmyzu.

Přikrmovat bílkovinou se tedy musí pokud není již v základní směsi pro křečky. Ve většině kvalitních krmiv však už dostatek bílkovin je a proto nemusíme žádné přidávat.

Křečík džungarský a bílkoviny:

Přemíra bílkovin pro křečky není dobrá a může způsobovat problémy s ledvinami. Hlavně křečíci džungarští mají s přemírou bílkovin velké problémy. Dnes již ve většině směsí najdeme bílkovin skoro až přemíru a to pro křečíky není dobré. Proto u tohoto druhu vybírejte spíše směsi s menším obsahem živočišných složek a nebo krmiva míchejte s krmivy, které živočišnou složku nemají. Dávejte také více zeleniny.

Z živočných bílkovin můžeme použít:

pečené nebo uvařené kuřecí nebo rybí maso, vařené vejce, granule nebo kapsičky od koček, psů, fretek nebo ježků s min 30% masa (tmavě hnedé barvy), sušené rybičky pro kočky, sušené maso pro psy, psí suchary s masem, sušené krevety nebo gammarus, sušené nebo živé moučné červy (hlavní bílkovinná potrava pro křečky), sušené cvrčky, sušené larvy bource, tvaroh (neslaný, nesladký), vařené těstoviny či bílý jogurt.

sušený Gammarus:


BYLINKY

V přírodě se křečci krmí asi 50 druhy rostlin a mezi nimi je velké množství bylinek. Křečkům podáváme bylinky hlavně čerstvé, ale mohou být i sušené. Můžeme tedy podat:

trávu, kočičí trávu (prodává se v petshopech), naklíčenou pšenici, ptačinec, žebříček, kokošku pastuší, mochnu plazivou, sedmikrásku, trojlístek zahradní, vojtěšku, jetel, pampelišku, zelenec (prodává se v zahradnictví), vojtěšku, mátu, merlík, šťovík, heřmánek, kostřavu, špenát, bazalku, polníček, rukolu, macešku, jitrocel, jílek, lipnice, chundelka, malinové a jahodové listy i šťopky.

ptačinec:

Výborná bylinková směs pro křečky je od firmy Cunipic Naturalis nebo bylinky od firmy JR Farm.

Důležité:

Nikdy nekrmíme křečky mokrou, vlhkou či zapařenou travinou nebo salátem. Křeček se po takovém krmení zduje a zemře.

Jedlé rostliny do ubikací:

Příbytek křečka můžeme ozdobit různými sušenými i čerstvými rotlinami, se kterými si také rád pohraje, rozkouše je a něco z nich i sní.  Do ubikace křečka tedy můžeme dát:

Trávový drn v květináči, seno, sušené ovesné klasy, sušené pšeničné klasy, sušené proso v klasech, senegalské proso v klasech, sušený len v klasech, ořechové skořápky, vyklíčená tráva pro kočky, mech, sušený mech, plačinec v květináči, vojtěška, trojlístek nebo jetel v květináči, větve stromů či keřů s listy - ideálně suché (jabloň, hruška, švestka, vrba, líska, bříza), nebo se dá koupit čerstvý zasazený zelený Šáchor (pozor milují ho kočky) či krásně vypadající Zelenec a také velmi zdravá Kalísie (repens).

Co na okus?

nesmíme zapomenout, že křečkovi stejně jako jiným hlodavcům neustále dorůstá chrup. Křečkové si stoličky velmi dobře brousí na tvrdých zrninách, které konzumují. Měli by mít v ubikaci i různorodé dřevěné prvky o které si brousí hlodáky. Může to být dřevěný domeček, mostíky, prolézačky, hračky či větve ze stromů. Větve můžeme použít z ovocného dřeva, lísky, lípy, břízy, jilmu a vrby. Dřevo můžeme použít navíc z ošetřeného a opracovaného dřeva smrku a borovice. Přímo z jehličnanů se větve dávat nemohou kvůli obsahu smůly. Větve by měly být ideálně vysušené, ale větvě z jabloně mohou být čerstvé i s listy.

Pokud jde o okusovací minerální kameny, tak jak už bylo psáno, křečkům nijak zvlášť nechutnají a ani je nepotřebují. Pokud jim ale chceme dopřát takto vápník, zvolíme raději přírodní sépiovou kost pro papoušky a připevníme ji na klec drátkem.

Na této fotce vidíme perfektně vybavenou ubikaci pro křečka a uprostřed stočený kořen. Ten se dá zakoupit v akvaristice do akvárií.

PAMLSKY

pamlskem už je v podstatě všechno co bylo jmenováno. Pokud chceme křečkům dopřát nějaký kupovaný pamlsek kupte nějaké suchary pro psy vyrobené z obilí, zeleniny a masa nebo výrobky od firmy JR Farm, které se skládají ze zeleniny, zrnin a bylinek (srdíčka, křumídky, zeleninové tyčinky, ratatouille, polštářky, kuličky, snacky, hvězdičky, pečené celozrnné tyčinky nebo sušenky).

Napíšeme si to ještě jednou. Nikdy nekupujte křečkům jako pamlsek mléčné dropsy či mléčné mrkvičky s různými příchutěmi a tyčinky, které jsou lepené medem. Ty jedině křečkům syrským a pouze občas.

Pečené i nepečené pamlsky je možno si vyrobit i doma. Základem je vždy ovesná nebo jiná mouka s vodou, bílým jogurtem nebo rozmačkaným ovocem. Jedny takové pamlsky můžete vidět od youtuberky Lůcy (Blond days), které má mnoho dobrých videí s radami pro křečky:

Dovolená:

V napáječce vydrží voda i týden čerstvá, tedy na pár dní může zůstat křeček sám doma. Ke krmení stačí nasypat suchou potravu na počet dní, které budete nepřítomni - křeček si udělá zásobu a bude postupně ujídat. Křeček se musí dobře zabezpečit proti útěku. Není potřeba, aby měl kontakt s člověkem. Bude rád, že si odpočine. Kontrola je ale vždy na místě. Stát se může cokoliv. Proto doporučuji hlídání křečka po dobu nepřítomnosti.


autor článku:

Betty Veselá,

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna