Syrský - vzorování a typy srsti

IV.

VZOROVÁNÍ SRSTI (KRESBY)/

patterning of the fur:

- vzorování srsti jsou mutace, které probarvují barevnou srst bílou nebo způsobují bílé plotny v barvě.

1) Pásek/páskovaná - Band/Banded 

(Baba / BaBa)

- dominantní mutace/ dominant

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1957

- tato mutace vytvoří přes záda bílý pásek v rúzných tvarech. Výstavně je nejvíce oceňovaný nepřerušený pásek v tloušce asi 1,5cm jako je na fotkách a takový pásek je docela vzácný. Málo křečků tento pásek podědí. Většina pásků je prostupena barvou hlavně ve středu těla. Někteří křečci mají pásek i jen na jedné straně, nebo mnohem širší či jsou v barvě křečka jen zbytky pásku. Tato mutace je dominantní a pokud tedy je jeden rodič páskovaný, narodí se polovina mláďat s páskem. Pokud jsou oba rodiče páskovaní, pak se narodí všechna mláďata páskovaná a jejich gen se pak píše BaBa což je homozygotní forma. První páskovaní křečci se ubjevili na mutaci černá a protože připomínali barvou známého medvěda, začalo se jim říkalo Panda.

Páskování se často může skrývat v bílých barvách jako je nepravý albín, krémová dominantně tečkovaná nebo dalmatin.

zdroj: pinterest:myanoelleprediger /deviantart.com / Hamster Idea's / Mazlíčci z Brna

Chyby v pásku

moc široký, skvrny v pásku, narušený, přerušený (vše dobře hodnocení křečci)

zdroj: Bourne Valley Hams / Mazlíčci z Brna

široký a přerušený (často u BaBa) , rozložený, úzký, nedostatečný (vše hůře hodnocení křečci)

zdroj: Mazlíčci z Brna

Páskovaná s želvovinou (Tricolor)

černá želvovinová páskovaná (mládě, dospělá), zlatá želvovinová páskovaná (mládě, dospělá)

zdroj: Mazlíčci z Brna

stříbrná holubí šedá želvovinová páskovaná (mládě, dospělá), šampaň želvovinová páskovaná (mládě, dospělá)

zdroj: Mazlíčci z Brna


2) Dominantně tečkováná - Dominant spotted (Dsds)

- dominantní mutace/ dominant

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1960.

(Pozor!! lethal faktor u Dsds!! nekřížit dva dominantně tečkované, riziko úmrtí!)

- neboli dominantní bílá skvrna. Dominantně skvrnitý jedinec by měl mít vzhled bílého zvířete s barevnými skvrnami i když geneticky je to naopak. Barevný křeček má tak velké bílé skvrny, že je z velké části  bílý. Barevné skvrny by měly být syté a okraje skvrn pevné nerozpité. Skvrny by měly být rozložené přiměřeně přes vrchní část povrchu křečka. Srst na břiše by měla být bílá s drobnými skvrnami. Bílá místa by měla být bílá až ke kořínkům. Žádoucí je bílá skvrna na čele, která také charakterizuje mutaci. Dominantní tečkování zabarvuje i pigment na uších, které jsou strakaté hlavně od vnitřní strany. První dominantě tečkovaní křečci byli u mutace černá. Dominantně tečkovaná se nesmí sloučit s jinou dominantně tečkovanou, protože je v homozygotní formě letální a mláďata zemřou v děloze matky či ihned po porodu. Křečci mají jako mladí oči zabarvené ve středu do červena. Na obrázcích vidíme:

Černou dominantně tečkovanou / Black dominant spotted

Zlatá dominantně tečkovaná / Gold dominant spotted

Skořicová dominantně tečkovaná / Cinnamon dominant spotted

Holubí šedá dominantně tečkovaná / Dove dominant spotted

Čokoládová dominantně tečkovaná / Chocolate dominant spotted

Modrá dominantně tečkovaná / Blue dominant spotted

zdroj: Mazlíčci z Brna / Hamsterpaletten.dk

Rozdíl mezi dominantně tečkovanou žlutou a krémovou

- na rozdíl od ostatních barev, dominantně tečkovaná zabarvuje žlutou i krémovou a proto je křeček více bílý než u jiných mutací. U žluté mutace jsou vidět pigmentové skvrny s aguti vzorem chlupu. U krémové je křeček čistě bílý nebo s jemnými pigmentovými skvrnami bez aguti vzoru (chlup je krémový). Pigment je u těchto mutací vidět hlavně na uších. U žluté jsou hodně tmavě flekaté, u krémové spíše tělové nebo je vidět jen pár skvrn. Pokud je křeček navíc skořicový (červené oči) pak na učích nebude pigment vidět, protože skořicová zabarvuje uši do tělové barvy. (Více u mutace Bílá v sekci neaguti mutace)

Žlutá dominantně tečkovaná / Krémová dominantně tečkovaná / Krémová skořicová dominantně tečkovaná / Krémová žlutá skořicová dominantně tečkovaná

zdroj: Mazlíčci z Brna

Chyby v tečkování

- pokud je gen dalo by se říct líný, zabarví pouze břicho křečka a ponechá pár bílých skvrn. Nejčastěji zabarví lícní proužek. I přes to je křeček stále Dominantně tečkovaný a nesmí se křížit s jiným dominantně tečkovaným křečkem i kdyby měl pouze jeden bílý flíček. Sourozenci těchto křečků byli klasičtí dominantně tečkovaní tedy to není jiný gen, ale pouze nedostatečná kresba

Černá dominantně tečkovaná (Black dom.spott.) / Skořicová dominantně tečkovaná (Cinnamon) dom.spott.) / Holubí šedá dominantně tečkovaná (Dove dom.spott.) / Šampaň dominantně tečkovaná  (Champagne dom.spott.)

zdroj: Mazlíčci z Brna

Dominantně tečkovaná s želvovinou

- může být u většiny barev kromě kombinace s krémovou. Dominantně tečkovaná zabarvuje žlutou do bíla tedy je někdy těžké tuto mutaci rozpoznat. Někdy jsou žluté skvrny vidět někdy ne.

Černá dominantně tečkovaná želvovinová (Black dom.spott. tort.) / Zlatá dominantně tečkovaná želvovinová (Gold dom.spott. tort.) / Šampaň dominantně tečkovaná želvovinová (zde v saténu a odd-eye) (Champagne dom.spott. tort. satin odd-eye)

zdroj: Mazlíčci z Brna


3) Dominantně tečkovaná páskovaná - Dominant spotted Banded 

(DsdsBaba)

- dominantní mutace/ dominant

(Pozor!! lethal faktor u Dsds!! nekřížit dva dominantně tečkované, riziko úmrtí!)

- při kombinaci dominantně tečkované a páskované vznikne skoro celobílý křeček se zabarvenou pouze hlavou někdy i s krkem a zadečkem. Je jasně viditelné přerušení mezi hlavou a zadečkem bílým páskem. U této mutace je vždy bílá skvrna na čele. Na obrázcích vidíme:

Černou dominantně tečkovanou páskovanou / Black dominant spotted banded

Zlatou dominantně tečkovanou páskovanou / Gold dominant spotted banded

Holubí šedou dominantně tečkovanou páskovanou / Dove dominant spotted banded


zdroj: Mazlíčci z Brna


4) Recesivně strakatá - Recessive Dappled 

(rdrd)

- recesivní mutace/ recessive

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1996 v Estonsku.

- velmi vzácná mutace /  rare color 

- v ČR velmi vzácně a pouze s PP

- potlačená skvrnitost. U recesivně strakaté je křeček bílý s barevnou hlavou (barva by neměla zasahovat za ramena) a tečkami na jiné části těla (hlavně na zadečku). Bříško je čistě bílé a na čele bílá čára tvořící charekteristický trychtýř. Vypadá velmi podobně dominantně tečkované páskované, ale je to recesivní mutace, tedy se narodí i z rodičů, kteří nejsou bílí. Křečci mají klasicky zabarvené oko. Tato mutace je velmi vzácná, protože ji Dominantně tečkovaná vytlačila díky hezčí kresbě a jednoduššímu získání. Chovatelé se nyní snaží ji získat zpět. Na obrázcích vidíme:

Zlatá recesivně strakatá  / Gold recessive dappled

Skořicová recesivně strakatá / Cinnamon recessive dappled

Černožlutá recesivně strakatá / Yellow black recessive dappled

Čokoládová recesivně strakatá / Chocolate recessive dappled


zdroj: The River Road Hamstery / purplekatkritters.tripod.com / Hillcrest Hamstery / pinterest:Smiles For Syrians


5) Strakatý - Piebald (Spotted)

(ss)

- recesivní mutace/ recessive

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1945

Naposledy byla viděna v r. 2007

vyhynulá mutace / extinct color - v ČR se nevyskytuje

 - Je to typ podobný Dominant Spotted, rozdíl najdeme jen v zabarvení břicha, u mutace Piebald zabarvení zad přechází i na části břicha což u dom.tečk. není. Ta má břicho bílé. Tato mutace se v současnosti už nechová a je pravděpodobně vyhynulá. U této mutace by měla být více bílá hlava a tmavé kruhy okolo očí. Díky dominantně tečkované tato mutace úplně vymizela, protože je recesivní a je těžší ji odchovat. Poslední fotka je možný Piebald s páskem (2018) - rodiče aaBaba + ToTobsbs, ale není dokázáno.

zdroj: academic.oup.com / zdroj: pinterest/Sassy_CiCi/ purplekatkritters.tripod.com/ Jasondla Hamstery


6) Šiml - Roan (White)

(Whwh)

- dominantní mutace/ dominant

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1964.

vzácná mutace / rare color - v ČR velmi vzácně a pouze s PP

(Pozor!! semilethal faktor u Whwh!! nekřížit dva šimly, riziko bezokých křečků! Vysvětleno níže)

Bylo prokázáno, že mutace Wh je spojena s Waardenburgovým syndromem, který způsobuje hluchotu a další vývojové vady. Znakem je ono bílé zabarvení částí těla či kompletní bělost. Bílé znaky jsou způsobeny tím, že pigmentové buňky se nedostanou všude tam, kde mají být (při albinismu jsou na místě, jen nemohou tvořit pigment). Tyto buňky se vyvíjí ve stejnou dobu a ze stejného základu jako centrální nervová soustava. To znamená, že postižení se ve větší nebo menší míře týká celého organismu a vady se mohou projevit uvnitř celého těla. Nejvíce se onemocnění projevuje ve středním uchu (proto hluchota), ale také v mozku i v jiných orgánech. Syndrom kromě hluchoty způsobuje také poškození očí (viz. Šiml Homo) a mozku. Dále změny chování a sníženou inteligenci. Někdy chybějící končetiny, neprůchodnost střev, dentální anomálie, rozštěpy či nedovyvinuté srdce. U hluchých křečků mohou neslyšící matky ublížit svým mladým, protože nemohou slyšet jejich pláč. Tato vada je svázána s Wh genem tedy je kompletně dominantní a není možno ji odstranit. Šimlí či šimlí bílobřiší křečci mívají velmi snížený sluch na rozdíl od přírodně zbarvených křečků.

a) Šiml - Roan

(Whwh)

- šiml se objevuje u mutací s krémovou tedy u krémové, sobolí, norkové apod. Šiml má čistě bílou podsadu, břicho je čistě bílé. S krémovým genem mají křečci v barvě přimíšené bílé chlupy hlavně na zadní části těla. Rozdíl mezi Šimlem a Bíle stříkanou je to, že je tato mutace dominantní v homozygotní formě neboli když se spolu skříží dva Šimlové, vznikne na 25% nevidomý křeček kdežto u bíle stříkané se rodí pouze běžná zdravá mláďata. Krémoví křečci mají jako mladí oči zabarvené ve středu do červena, skořicoví mají oči až do růžova. Na fotkách vidíme mutace s krémovou na kterých je kresba šiml vidět:

Sobolí šiml (Sable roan) / Sable roan

Krémový šiml / Creme roan

Norkový šiml / Mink roan


zdroj: Mazlíčci z Brna / pinterest:Denis Istomin / Strong Brew Hamstery

b) Šimlí bílé břicho

- Roan white belly (Whwh)

- Šimlí bílé břicho se objevuje u všech mutací bez krémové. Na rozdíl od Bíle stříkaného spodku kde je jen velká skvrna mají zde křečci celé břicho nápadně bílé.

Dva bílobřiší křečci se nesmí spolu křížit právě zkrz možnost narození kompletně nevidomého 25% homozygota (Šiml Homo) a protože je nelze poznat v jiných bílých kresbách nesmí se kresba šiml míchat s jinými bílými kresbami nebo mutacemi, které tvoří bílou jako je albín. Lze to pouze pokud jakékoliv kresbové zvíře dáme s nekresbovým nebílobřichým, aby byla jistota, že se nespojí v onoho homozygota. Na to je ale potřeba umět mutace od sebe dobře rozpoznat. Na fotkách vidíme rozdíl mezi klasickým břichem u zlatého křečka a Šimlím bílým břichem.

zdroj: hamster.ifokus.se / pinterest:Katie Cottingham / Mazlíčci z Brna

Šimlí břicho u dalších barev

Žlutá šimlí bílé břicho (Yellow roan white belly) / Rezavá šimlí bílé břicho (Rust roan white belly)

zdroj: Mazlíčci z Brna

c) Šiml Homo (bezoký bílý) 

- Roan Homo (anopthalmic white) (WhWh)

- největší rozdíl mezi Šimlem a Bíle stříkanou je ten, že homozygot u šimla (tedy spojení dvou šimlů) dělá na 25% čisté bílé nevidomé  křečky. U bíle stříkané homozygot byt nemůže, protože je recesivní. Bezocí křečci mají otevřená víčka, ale nemají v nich oči a jsou kompletně hluší. Mají také kratší životnost. Žijí něco mezi půl rokem až 1 rokem života. Křížením se dokázalo, že Šiml a Bíle stříkaná je rozdílný gen.

zdroj: purplekatkritters.tripod.com / researchgate.net


7) Bíle stříkaná - Polywhite 

(bsbs)

- recesivní mutace/ recessive

- Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1998 v Nizozemsku

vzácná mutace / rare color - v ČR pouze s PP


- v ČR ji poprvé odchovala Jana Svobodová (CHS Riky), která v r. 2006 zakoupila pár křečků s tímto genem v barvě dalmatin (Černá bíle stříkaná dominantně tečkovaná) v Praze na burze od chovatele, kterému se říkalo Dalmatiní muž. Ten je pořídil právě v Nizozemsku. Jana S. věřila, že jde o nový gen a proto se radila s Jan z River Road Hamstery v USA (Ontario) a dle popisu mutace se obě shodly, že jde o mutaci, která zatím nebyla popsána kromě jedné zmínky u Nizozemské spisovatelky. V Nizozemí se tvrdí, že tato mutace u nich známá byla, ale nevěnovali jí pozornost. Křížením tedy Jana S. zjistila, že se jedná o recesivní mutaci a tedy s Šimlem nemá nic společného, protože Šiml je dominantní mutace. Také zjistila, že spojením dvou bíle stříkaných se nenarodí bezocí křečci. Proto Jana pojmenovala jako objevitelka tento gen Bíle stříkaná - bsbs, aby tím vyjádřila povahu genu. V ČR toto pojmenování stále platí. 

Bohužel Jana S. mutaci již dříve řešila také s Janice z Holmden Hill Haven z USA (San Francisco), která se s Janou S. domluvila, aby jí tentýž rok (2006) zakoupila několik (bylo jich přesně 12) těchto křečků u Dalmatiního muže. Jana tyto zakoupila a zaslala je Janice. Ta ale mutaci rozšířila mezi chovateli tak rychle, že se mutace bez vědomí Jany pojmenovala Polywhite (polypropylene white - nazvaná dle bělosti této látky) a toto pojmenování už mutaci ve světě zůstalo i když velice nešťastně. 

Na stránce Hamster genetics se píše, že se vyjadřuje jako alternativní forma genu Šimla, tedy Wh(p)Wh(p), ale tyto genové značky nejsou správně, protože tato mutace s mutací Šiml nemá nic společné a navíc není dominantní jak špatně napsaná značka genu vyjadřuje! Společné sice mají tyto mutace jak probarvení srsti bílou tak to, že u celistvých (solid) mutací dělají bílou na břiše (proto se také Šiml vyjadřuje jako Šimlí bílé břicho a tato mutace jako Bíle stříkaný spodek, ale u této mutace není celé břicho bílé, u sobolí má zpola jiné zbarvení než Šiml a genově tedy nemají nic společné. Neměly by se míchat, jelikož by pak nebyly geny rozeznatelné a začali by se rodit nemocní křečci. 

Zde najdete celý popis výzkumu této mutace od Jany Svobodové:

https://rikyhamstery.com/czech/celek/bilyspodekbilestrikanyvyzkum.htm

Here you can find the full description of the research of this mutation by Jana Svobodová:

https://rikyhamstery.com/english/basic/z_whitebellowwhitesprinkledresearch.htm

a) Bíle stříkaná - Polywhite (bsbs)

- Bíle stříkaná se na rozdíl od kresby Šiml objevuje u různých mutací s krémovou, ale i žlutou. Zabarvuje do bíla různé části těla jako by byl křeček postříkaný bílou. Nejvíce je to vidět na hlavě a zadní části těla. U mutací bez krémové či žluté (stříbrná, černá, rezavá, čokoládová, ..) vytváří pouze větší bílý flek na břiše (Bíle stříkaný spodek). Při spojení s negenovým křečkem se rodí pouze klasicky zbarvení křečci a žádní bíle stříkaní, protože je mutace recesivní. Křečci mají klasicky zabarvené oko na rozdíl od dominantních bílých mutací a tak se také pozná od Šimla. Na fotkách vedle textu vidíme bíle stříkanou u mutací s krémovou:

Sobolí bíle stříkaná / Sable pollywhite (eeUubsbs)

Krémová bíle stříkaná / Creme pollywhite (eebsbs) 

Stříbrná čokoládová sobolí bíle stříkaná / Silver chocolate sable pollywhite (SgsgbbeeUubsbs)

Stříbrná měděná bíle stříkaná / Silver copper pollywhite (SgsbbeppeeUubsbs)

zdroj: Mazlíčci z Brna

Bíle stříkaná u dalších mutací

Žlutá sazovitá bíle stříkaná (ToToUubsbs) / Černožlutá bíle stříkaná (aaToYbsbs) / Stříbrná rezavá sazovitá bíle stříkaná (SgsgbbUubsbs) /

zdroj: Mazlíčci z Brna

b) Bíle stříkaný spodek - Polywhite below (bsbs)

- bíle stříkaný spodek se objevuje u mutací bez krémové či žluté. Na rozdíl od Šimla bílého břicha mají na břiše křečci jen velké bílé skvrny nejvíce na spodku. Nositelé genu mají mnohem menší skvrnu a u sobolí i zastříkání na stehnech. S velkou skvrnou je křeček tedy bíle stříkaný spodek. Na fotkách vidíme:

Černá bíle stříkaný spodek / Black pollywhite below

Čokoládová bíle stříkaný spodek / Chocolate pollywhite below

Stříbrná bíle stříkaný spodek / Siver grey pollywhite below

Sobolí bíle stříkaný carrier / Sable pollywhite carrier

zdroj: rickyhamstery.com / Strong Brew Hamstery / Mazlíčci z Brna


8) Dalmatin (Dominantně tečkovaný bíle stříkaný) - Dalmatian (Dominant spotted Polywhite)

(Dsdsbsbs)

vzácná mutace / rare color - v ČR pouze s PP

(Pozor!! lethal faktor u Dsds!! nekřížit dva dominantně tečkované, riziko úmrtí!)

- kde se poprvé objevila mutace dalmatin je popsáno u bíle stříkané mutace výše. Aby měl křeček vzhled dalmatina, tedy bílé tělo a barevné kulaté tečky základem je mít u rodičů 1x dominantně tečkovanou (Dsds) a 2x gen pro bíle stříkanou (bsbs). Za dalmatina se považují všichni křečci, kteří mají většinu těla bílého, většina z obličeje je bílá a po těle jsou malé kulaté flíčky. První dalmatini byli v barvě černá, dále pak zlatá a žlutá. Ve žluté ale je křeček skoro čistě bílý. Křečci mají jako mladí oči zabarvené ve středu do červena díky dominantně tečkované.  Na první fotce první černý dalmatin v ČR u Jany Svobodové. Na fotkách vidíme:

Černý dalmatin / Black dalmatian

Zlatý dalmatin / Gold dalmatian

Čokoládový dalmatin / Chocolate dalmatian

Modrý dalmatin / Blue dalmatian

zdroj: rickyhamstery.com / Mazlíčci z Brna / Hamsterzucht von Sweetness / Doux Amour Hamstery


9) Sazovitá - Umbrouse 

(Uu)

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 1975 jako sobolí

- sazovitá naopak od ředěné safírové ztmavuje tedy dává ostatním barvám tmavý prachový nádech a zároveň zabarvuje i břicho a půlměsíce všem mutacím. Právě zabarvené bílé půlměsíce v mutaci vždy značí sazovitou. U sazovité je vidět základní barva hlavně v oblasti kolem očí kde je nejsytější a vytváří pomyslnou světlou masku. Barva očí a uší je dle mutace se kterou je spojena. Na fotkách je zde sazovitá u zlaté.

zdroj: Mazlíčci z Brna

Sazovitá u ostatních barev

rezavá sazovitá (bbUu) / skořicová sazovitá (ppUu) / tmavě šedá sazovitá (dgdgUu) / safírová sazovitá (ddUu)

zdroj: Mazlíčci z Brna / pinterest: Oyla.de

žlutá sazovitá (ToTo/ToYUu) / medová sazovitá (bbToTo/ToYUu) / safírová žlutá sazovitá (ddToTo/ToYUu)

(v kombinaci se žlutou nezabarvuje sazovitá větší oblast okolo očí)  

zdroj: pinterest: Denis Istomin / CHS Lucienne


10) Ruská stínovaná/ Russian shadow 

(Rsrs)

- dominantní mutace/ dominant

Poprvé byla tato mutace objevena v r. 2010.

- do ČR ji importovala poprvé v r. 2013 pí. Jana Svobodová (CHS Riky, zakladatelka křeččího klubu 2009)

vzácná mutace / rare color - v ČR velmi vzácně a pouze s PP

- ruská štínovaná je nejnovější mutace objevená teprve nedávno. V ruském pet shopu ji objevila ruska Daria Zueva z Homa Sapiens Hamstery a původně ji pojmanovala jako Russian blue. Její příběh najdete zde:

https://hamsterpaletten.dk/wp-content/uploads/2013/09/Russian-blue-hamsters-rewrite.pdf 

https://forum.dehamster.nl/viewtopic.php?f=2&t=90660&sid=1b4cac3173cd7bc1a82206f2899a67ff&start=15

Tato chovatelka uvedla, že se gen pravděpodobně nachází na P- lokusu, protože křečci jako mláďata mají rudé oči. Ty ale ve 4. týdnech zčernají. Ruská stínovaná je dominantní mutace a je viditelná pouze na mutaci holubí šedá (aapp). Dále je vidět v kombinaci holubí šedé se stříbrnou šedou (Sgsg). Ruská stínovaná je dominantní mutace. Aby se narodila Ruská stínová mláďata je potřeba, aby jeden rodič byl Ruský stínovaný (aappRsrs nebo aappSgsgRsrs) a druhý musí být holubí šedý. To znamená, že tato mutace je nejspíše recesivní vůči normálnímu P, ale dominantní vůči skořicové (p).  Ruská stínovaná se pozná dle mramorovaní po těle a mramorovaných uší. Mramorovaný je křeček proto, že mu zkrz černou srst prosvítá skořicová podsada. Na fotkách vidíme:

Holubí šedá ruská stínovaná / Dove russian shadow (aappRsrs)

Holubí šedá ruská stínovaná homo / Dove russian shadow homo (aappRsRs)

Holubí šedá ruská stínovaná želvovinová páskovaná / Dove russian shadow tortie banded (aappRsrsTotoBaba)

Stříbrná holubí šedá ruská stínovaná / Silver dove russian shadow (SgsgaappRsrs)

Stříbrná holubí šedá ruská stínovaná homo / Silver dove russian shadow homo (SgsgaappRsRs)

Béžová holubí šedá ruská stínovaná / Beige dove russian shadow - (aappdgdgbbRsrs)

zdroj: rikyhamstery.com / Pinterest:Denis Istomin / Pinterest:Bobbie Thomas / Homa Sapiens hamstery / Akleja's Hamstery / Hamsterpaletten.dk / Of Paradise


11) Extrémně zředěná - Extreme Dilute 

(cece) /

Extrémně zředěná světlá - Extreme Dilute Light

(cecd)

(half color of dark ear)

- poprvé byla tato mutace objevena v r. 1999 v pet shopu na Long Islandu v New Yorku.

- extrémně zředěná u zlaté barvy vypadá jako mix světle šedé a stříbrné šedé. Extrémní zředění je částečný albinismus. Zabraňuje tvorbě většího množství pigmentu pheomelaninu (žlutočervená) a přeměňuje barvy na světlé krémové.  Eumelanin (hnědočerná) je upozaděn a zešedne nebo zesvětlá do béžova. Na některých plochách více na některých méně. Nejčastěji dává mutacím tmavý nos tzv. himalájská kresba. Tato mutace je na lokusu C a gen se píše jako cece. Je zcela recesivní vůči genu C. Gen je kodominantní (znamená, že dva i více dominantních genů jsou zdvojené a tedy na křečkovi viditelné) k alele cdcd (Bílý tmavouchý). Křížením s tmavouchými albíny se objeví heterozygotní fenotypy - Extreme Dilute Light (cecd), které mají středně tmavou barvu a znaky - něco mezi barvami Extrémně zředěná a Tmavouchá bílá. Pokud tedy chceme aby byly světlé barvy zajímavější (tmavší), nekříme extrémně zředěnou s tmavouchými bílými, protože výsledkem budou lehce zabarvení bílí. Něco jako krémový bíle stříkaný. U tmavých barev je právě křížení s tmavouchými albíny žádoucí zkrz zajímavější světlejší odstín. Nejlépe je to vidět na černé.  

Na fotkách vidíme:

Extrémně zředěná (zlatá) / Extreme Dilute (gold) (cece)

Extrémně zředěná světlá (zlatá) / Extreme Dilute hetero (gold) (cecd)

Extrémní zředěná zlatá želvovinová / Extreme Dilute Golden Tortoiseshell (++Totocece)

Extrémní zředěná černá / Extreme Dilute black (aacece)

Extrémní zředěná světlá černá / Extreme Dilute black hetero (aacecd)

Extrémní zředěná světlá černá želvovinová / Heterozygous Extreme Dilute black hetero Tortoiseshell (aaTotocecd)

Extrémně zředěná světlá žlutá sazovitá / Extreme Dilute Light Yellow umbrouse (ToYUucecd)

Extrémně zředěná černožlutá / Extreme Dilute Yellow black (aaToYcece)

zdroj: Hamster Club Germany / Chahamsters / Strong Brew Hamstery / planetazverey.ru / zikahamstery


12) Mozajka (Mosaic) /Chiméra

- tato mutace je náhodná a nedá se cíleně odchovat. 

- Mozajka i Chiméra jsou tvořeny ze dvou nebo více buněčných linií. Chiméra je ale tvořena ze dvou zygot (buněk) kdežto mozajka klasicky jen z jedné zygoty (buňky). 


Mozajka vznikne tedy tak, že se v běžné mutaci na některých místech změní genetická informace pro barvu a místo kombinace dvou barev zůstane na místě pouze jedna z barev. Tato mutace je dědičná i ob generace viz popisky k fotkám:

1. foto - křeček Ellie (holubí šedá dominantně tečkovaná emozajka) / hamster Ellie (dove dominant spotted mosaic)

2. foto - křeček Guneviève (pravnučka Ellie) (holubí šedá dominantně tečkovaná mozajka) / great granddaughter from Ellie - Guneviève (dove dominant spotted mosaic)

3. foto - křeček Bona (linie Ellie) (holubí šedá želvovinová dominantně tečkovaná mozajka) / line from Ellie - hamster Bona (dove tortie dominant spotted mosaic)

4. foto - křeček Worchester (syn Guneviève ) (holubí šedá mozajka) /son from Guneviève - Worchester (dove mosaic)

---

Holubí šedá želvovinová mozajka / Dove tortie  mosaic

zdroj: Mazlíčci z Brna / CHS Gemini Hamsters (křeček Bona) / pinterest:Denis Istomin

- Chiméra se tvoří ze dvou různých zygotů - buněk (zygot = 1 spermie a 1 vajíčko) , které se namíchají se do sebe (2 + 2). 

krémová : sobolí dominantne tečkovaná páskovaná chiméra(creme : sable dom. spotted chiméra)/ zlatá : černá dominantně tečkovaná chiméra (gold : black dom. spotted chiméra) / černá : žlutá sazovitá dominantně tečkovaná chiméra (black : yellow umbrouse dom. spotted chiméra)

zdroj: CHS Navel (křeček Halfinka) / Hamster Philippines / pinterest: Denis Istomin

3x fotka krémová & černá chiméra (3x photo creme & black chiméra)  /  (poslední fotka) Čokoládová želvovinová dominantně tečkovaná páskovaná mozajka / Chocolate tortie dominant spotted banded mosaic

zdroj: pinterest:Denis Istomin / Towy Vale Hamstery / syrischehamster.nl  / hamster.ifokus.se (křeček Rhino)


V.

TYPY SRSTI /

types of the fur:

1) Krátká srst - Shorthair 

(++)

- srst křečka je od přírody krátká. Za krátkou srst se považuje pouze křeček, který nikde po těle nemá žádné delší chlupy. Pokud chceme kvalitní krátkou hustou srst, nemícháme negenové krátkosrsté křečky s dlouhosrstými. Na obrázku vidíme: 2x samce a 2x samici

zdroj: Mazlíčci z Brna

2) Dlouhá srst - Longhair 

(ll)

- recesivní mutace/ recessive

- dlouhá srst je recesivní mutace, tedy pokud rodiče nesou gen pro dlouhou srst, budou některá mláďata dlouhosrstá. Pokud jsou oba rodiče dlouhosrstí, většina nebo všechna mláďata budou dlouhosrstá. Již ve 3 týdnech se dá poznat, že je mládě dlouhosrsté. Pokud chceme kvalitní dlouhou 3cm srst u samce ne jen sukýnku jako mají samice, nemícháme dlouhosrsté křečky s negenovými krátkosrstými. 


a) samice / female

- vypadá skoro jako krátkosrstý křeček. Je ale vidět, že je její srst o něco málo delší. Některým samičkám rostou dlouhé chloupky za ušima a hlavně na zadečku, kterým se říká sukýnka.

Na fotkách vidíme 4x dlouhosrstou samici





b) samec / male

- samec se rodí se stejně dlouhou srstí jako samice. Do několika týdnů mu srst postupně roste. Pak se zastaví a křeček má po celém těle stejně dlouhou srst. Až po několika měsících mu začne srst znova růst a po půl roce už by měl mít krásný 3cm dlouhý závoj.  Srst je samozřejmě prodloužená, tedy je prodloužená i podsada. Proto křeček vypadá dvoubarevně i když má pouze jednu barvu. Podsada má vždy světlejší barvu než vrchní srst. Kvalitní dlouhá srst by měla být dlouhá ideálně po celém těle křečka, tedy i na zádech jako je tomu u posledních obrázků. Dlouhosrstý křeček se češe na výstavu tak, že se mu uprostřed načeše pěšinka a srst se češe k bokům dolů.

V některých liniích dlouhosrstých křečků mají samci srst krátkou jako samice. Porotcům na výstavách je to bližší, protože jsou lépe posouditelní, protože nemají tak prodlouženou podsadu a jsou tedy lépe hodnocení. Správný dlouhosrstý samec by ale měl mít dlouhý 3cm závoj.


Na fotkách vidíme samce - 3 týdny / 5týdnů / dvakrát 2 měsíce / třikrát od 6 měsíců / 1,5 roku

zdroj: Mazlíčci z Brna

zdroj: Mazlíčci z Brna

Rozdíl mezi krátkou a dlouhou srstí u 4 týdenních a 5 týdenních mláďat

Vlevo krátkosrstá mláďata - vpravo dlouhosrstá

zdroj: Mazlíčci z Brna

3) Kudrnatá srst - Re

(rxrx)

- recesivní mutace/ recessive

málo početná mutace / not very numerous color


- kudrnatá srst je recesivní mutace, tedy pokud rodiče nesou gen pro kudrnatou srst, budou některá mláďata kudrnatá. Pokud jsou oba rodiče kudrnatí pak většina nebo všechna mláďata budou kudrnatá. Kudrnatá mláďata se dají lehce poznat dle zkudrnatělých fousků a lehounce zvlněné srsti nejvíce v oblasti obličeje. Kudrnatá mláďata bývají menší než ostatní, ale rychle váhu doženou tedy není potřeba je vyřazovat z chovu zkrz pomalejší růst. Na posledních 2 fotky jsou dlouhosrstí kudrnatí samci.

zdroj: Mazlíčci z Brna


4) Saténová srst - Satin 

(Sasa)

- dominantní mutace/ dominant

málo početná mutace / not very numerous color

- saténová srst je dominantní mutace, tedy polovina mláďat bude saténová, pokud je jeden rodič saténový. Saténová srst jde poznat už na mláďatech, protože se lesknou jako by byli ze skla. Nejhůře jde satén poznat v černé a bílé srsti.

Saténová srst ztmavuje všechny mutace a proto vypadá mutace tmavší než ve skutečnosti je a tím se hůře určuje mutace u malých mláďat.

zdroj: Mazlíčci z Brna

Dvojitá saténová srst - Double satin

Pokud jsou oba rodiče saténoví, narodí se pak křečci dvojitě saténoví. Srst je potom velice jemná jako chmíří a je jí málo. Na křečcích to nevypadá pěkně, vypadají jako nemocní a mají také kratší životnost. Proto chovatelé nikdy nedávají dva saténové křečky spolu.Na fotce vidíme rozdíl mezi saténovou a dvojitou saténovou

zdroj: hamsterhideout.com


5) Jemná srst - Chushy hair 

(Thin undercoat) 

(Tutu)

- poprvé byla tato mutace objevena v r. 2014 v Brookside Hamstery v USA.

vzácná mutace / rare mutation - v ČR se nechovají

- tato mutace je dominantní. Poprvé se narodila v Brookside Hamstery kde se ze dvou nepravých albínků narodil takto osrstěný křeček (první fotka). Měl celkem 4 vrhy a v nich 14 zdravých mláďat s touto jemnou srstí, která může být až skoro do plešata. Gen nemá nic společného se saténovou ani s bezsrstými křečky. Nemá vliv na pigmentaci, velikost křečka ani zdraví.

zdroj: Brookside Hamstery 


6) Bezsrstý křeček - Hairless hamster 

(hrhr)

vzácná mutace /  rare mutation - v ČR velmi malý počet

(Pozor!! nekřížit samičky bezsrstých křečků. Nemají mléko pro mláďata a mláďata zemřou)

- bezsrstí křečkové mají kůži úplně bez srsti. Proto jsou náročnější na teplotu v místnosti a nemůžou běhat po chladné zemi jako běžní křečci. V chovu se používají pouze bezsrstí samci a osrstěné samice, které nesou gen pro bezsrstost.

zdroj: arkpet.ocnk.net / gryzoniowy.pl


V.

BARVY OČÍ /

colors of the eyes:

Barvy očí se dříve dělily na vícero barev:

zářivá růžová (Bright Clear Pink), červená (Red), vínově rudá (Claret Red), vínová bordó (Claret), rubínová (Ruby), granátová (Garnet), tmavě hnědá (Dark Brown), černá (Black)


Nyní víme, že oči mají barvu dle těchto genů (na fotkách vidíme):

Black (1) - klasické oko u křečka. Na pohled vypadá černé, ale originální barva je tmavě hnědá. Většina mutací má oči černé.

Red (Skořicová) (2) - u skořicové se křečci rodí s červenýma očima, které v dospělosti změní barvu na velmi tmavě hnědou. Kromě očí zabarvuje skořicová také uši do růžova.

Claret (Safír, Ruská stínovaná) (3) - u těchto barev jsou oči vínově tmavě červené u mláďat. Pak ztmavnou do černa. Mutace safír zesvětluje také uši.

Ruby (Dominantně tečkovaná) (4,5) - rubínové zářivé oči vytváří bílá kresba dominantně tečkovaná. Křečkům barva očí zůstává. Uši zabarvuje do strakata.

Garnet (Šiml) (6,7) - u mutace šiml jsou oči černé s granátově červeným středem. U mutací se skořicovou jsou oči rubínové (7).

Pink (Albín) (8) - u albína jsou od narození zářivě růžové oči a dle toho také jde mutace albín se skořicovou, který má růžové uši dobře rozpoznat od bílé světlouché. Kromě očí má tmavouchý albín také v mládí růžové uši, které ale v dospělosti zešednou do tmavě šedé.

Dále tení potřeba barvy očí rozdělovat, protože se spojují s mutacemi.

zdroj: Mazlíčci z Brna

Odd - eye 

(poepoe) / (doedoe)

- poprvé byla tato mutace objevena v r. 1992

- odd-eye je různobarevné zbarvení očí. Říká se mu odborně Heterochromie a znamená to, že nějaký gen brání melaninu (barvě) dostat se do jednoho oka. Oko pak zůstane růžové albinoické. Tento gen je vázaný na mutace zesvětlující oko a to skořicová (p), modrá (d) a musí být s kresbou páskovaná (Ba), dominantně tečkovaná (Ds) nebo Šiml (Wh). Bez těchto genů se odd-eye nenarodí. Oči jsou povětšinou obě červené. Jedno klasicky skořicově a jedno je světlejší - růžové. Občas se ale narodí i křeček s jedním okem černým a jedním červeným. Odd-eye se dědí a pokud budeme mít jednoho z rodičů odd-eye a bude předpoklad narození mláďat ve jmenovaných barvách vázaných s tímto genem tak se minimálně jedno mládě narodí jako odd-eye, někdy i několik mláďat. Na fotkách vidíme:

Skořicová dominantně tečkovaná odd-eye / Cinnamon dom. spotted odd-eye (ppDsds)

Holubí šedá želvovinová dominantně tečkovaná saténová odd-eye / Dove tortie dom. spotted satin odd-eye (aappTotoDsdsSasa)

Krémová skořicová dominantně tečkovaná odd-eye / RE creme dom. spotted odd-eye (eeppDsds)

Krémová skořicová žlutá dominantně tečkovaná odd-eye / RE creme yellow dom. spotted odd-eye (eeppTOYDsds)

Holubí šedá páskovaná odd-eye / Dove banded odd-eye (aappBaba)

Holubí šedá saténová odd-eye / Dove satin odd-eye (aappSasa)

Modrá dominantně tečkovaná odd-eye / Blue dom. spotted odd-eye (aaddDsds)

Krémová skořicová páskovaná odd-eye / RE creme banded odd-eye (eeppBaba)

zdroj: Mazlíčci z Brna / CHS Navel / CHS Z Oříšku / litbro.ru

Oboustranný Odd - eye / Double odd-eye (poepoe) / (doedoe)

- pokud některý z jmenovaných genů zabrání vniknutí melaninu (barvě) do obou očí, narodí se mezi mláďaty křeček, který má obě oči zářivě růžové. Zatím pouze u skořicové a holubí šedé jako na fotkách. Křeček opět musí mít pásek nebo být dominantně tečkovaný.

zdroj: Mazlíčci z Brna / rikyhamstery.com / pinterest:Denis Istomin