Genetika mutací křečků
Základem chovu a genetiky je znát slovníček genů křečků. Zkušenější chovatelé všechny tyto názvy znají.
gen - je základní jednotka dědičnosti
genotyp - soubor genů (všech párů alel), které zvíře obsahuje v sekvenci DNA
fenotyp - celkový fyzický vzhled jedince (u křečků je to název celé jejich mutace, např. Krémový dominantně tečkovaný dlouhosrstý saténový)
alela - je jeden pár genů stejných vlastností. Jednu alelu dědí jedinec po otci, druhou po matce.
Každá alela může být dominantní (velké písmeno) nebo recesivní (malé písmeno). Dvě velká písmena (AA) jsou dominantní homozygoti, dvě malá písmena (aa) jsou recesivní homozygoti a jedno velké + jedno malé písmeno Aa jsou heterozygoti.
Zde máme
popsány pouze alely typů barev křečků, dále mohou být alely tvaru těla,
barvy uší, očí atd.
heterozygot (hetero) - dva nebo více rozdílných genů (alel). V genu se píše 1 velké první písmeno. Druhé je malé. U recesivních mutací jsou to všichni carrieři. U dominantních mutací jsou to všichni co nejsou homozygoti.
homozygot (homo) - dva nebo více stejných genů (alel). Oba rodiče homozygota měli (či nesli) stejnou barvu (gen) a mládě má tedy stejný
gen 2x. V genu se píšou u mutace 2 velké začáteční písmena.
Jediní dominantní homozygoti bez letality u syrských křečků jsou: Stříbrná šedá homo (SgSg) a Páskovaná homo (BaBa). Zdvojený
dominantní gen u mutace Stříbrná šedá tvoří světlejší barvu. U kresby Páskovaná jsou
pak všechna mláďata s kresbou pásek.
dominantní mutace - jsou mutace, které se projeví na mláďatech i když ji má pouze jeden z rodičů. Většinou polovina mláďat ve vrhu bude v této barvě. Můžou být ale i všechna nebo pouze jedno jediné. Tyto mutace mají velké začáteční písmeno a ostatní písmena malá. Patří mezi ně mutace: Stříbrná šedá (Sgsg), Světle šedá (Lglg), Želvovinová (Toto), Páskovaná (Baba), Dominantně tečkovaná (Dsds), Šiml (Whwh) a Ruská stínovaná (Rsrs).
Př.: Silver grey (Sgsg) + Gold (++) = Silver grey (Stříbrná šedá) je dominantní mutace tedy polovina mláďat bude stříbrných šedých (Sgsg) a polovina bude zlatých (++).
recesivní mutace - je mutace kde musí být oba rodiče této mutace či carrieři nebo jeden rodič této barvy a jeden nositel genu (vysvětleno na příkladu), aby se narodila mláďata této barvy. Recesivní mutace se vždy zapisuje dvěma malými písmeny. Jsou to mutace: Černá (aa), Krémová (ee), Rezavá (bb), Skořicová (pp), Albín (cdcd), Safírová (dd), Tmavě šedá (dgdg), Bíle stříkaná (bsbs), Recesivně strakatá (rsrs), Kudrnatá (rxrx) a Dlouhá srst (ll). Gen se může projevit i po vícero generacích, ale nejlépe ho získáme pokud spojíme křečky s genem co nejblíže potomkovi. Nejkvalitnější barva je pokud spojujeme nositele genu. Nejméně kvalitní je barva pokud dáváme spolu dvě stejné recesivní mutace.
Jak získat recesivní mutaci (např. černou) u mláďat?:
Př.1 Černý samec + Černá samice : Black (aa) + Black (aa) = Černá mláďata / Black pups
Př.2 Černý samec
+ Zlatá samice (nositelka genu pro černou) : Black (aa) + Gold (++Aa) = Černá a zlatá mláďata / Black and Gold pups
Př.3 Zlatý samec (nositel genu pro černou) + Zlatá samice (nositelka genu pro černou): Gold (++Aa) + Gold (++Aa) = Černá a zlatá mláďata / Black and Gold pups
Carrieři - nositelé recesivního genu - pokud je křeček nositelem recesivního genu, neboli genový jedinec a spojí se s křečkem stejného recesivního genu, pak se mohou narodit mláďata této recesivní mutace. Pokud je křeček nositel genu (carrier) pak vlastní recesivní gen v heterozygotní formě a zapisuje se v genu jako velké začáteční písmeno a ostatní písmena jsou malá (Př.: Pp) Patří sem všechny recesivní barvy (níže). Pokud je gen dále než v prvních 3 generacích, pak se zapisuje místo dalších písmen s mínusem což znamená malou možnost, že zvíře gen nese. Dle toho kdy v linii byli předci s určitou barvou, vyjde tato barva na určité procento i u mláďat. Čím blíže je recesivní barva u obou rodičů v rodokmeně mláděti, tím větší je procento narození této barvy.
Př.: AaBbPpDd (první 3 generace / first 3 generations) neboA-B-P-D- (další generace po / next generation after)
= nositel černé, rezavé, skořicové a modré barvy. / = black, rust, cinnamon or blue carrier.
Kodominantní gen - znamená, že dva i více dominantních genů jsou polygenické a tedy na křečkovi viditelné
(Př.: Silver grey + Yellow + Banded = Stříbrný šedý žlutý páskovaný)
Korecesivní gen - znamená, že dva i více recesivních genů jsou polygenické a tedy na křečkovi viditelné
(Př.: Černá + Skořicová = Holubí šedá)
Letální faktor - neboli smrtelný faktor se pojí s mutacemi Dominantně tečkovaná (Dsds) , Šiml (Whwh) a Světle šedá (Light grey)
Letalita (Letální gen) - letální (smrtelný) gen způsobuje u dvou spojených nejčastěji bílých dominantních mutací to, že 25% mláďat, která jsou homozygotní se špatně vyvinou či zemřou v děloze matky a vstřebají se nebo matka následně porodí mrtvá nebo postižená mláďata. Je možné, že u křečků matka mláďata sežere a proto jsou vrhy velmi malé. Letální mutace u křečků jsou celkem tři a to mutace Světle šedá (LgLg) a kresbyDominaně tečkovaná (DsDs) a Šiml (WhWh). U mutace Šiml způsobuje na 25% narození čistě bílých nevidomých mláďat, která žijí velmi zkrácený život. Tyto mutace proto spolu nesmíme křížit.
Ve zvířecí říši je letalita například u psů jako mutace Merle (MM). 25% homozygoti se rodí jako hodně bílí hlavně na obličeji, mají modré oči a jsou nevidomí. Někteří pouze hluší nebo pouze slepí. U koček je to mutace White (WW). 25% homozygoti se rodí jako bílí či hodně bílí s modrýma očima a hluší. Hluchota je u 65-85% bílých koček s modrýma očima, 17-20% bílých koček s jinak zbarvenýma očima a 40% bicolor či tricolor s různobarevnýma očima (jedno modré). U koní jsou to bílé mutace u American Paint Horse např. Splashed White (SW1SW1). 25% homozygoti se rodí bílí či hodně bílí s modrýma očima a jsou hluší. U hlodavčích zástupců činčil je letalita u mutace White (WW). 25% homozygoti se rodí bílí s červenýma očima neschopní života nebo mrtví popř. je samice neporodí a zemře též. Dále mutace Black velvet (BlBl) kdy samice stále potrácí takže neodchová vůbec žádná mláďata. U morčat je to mutace Šiml (RnRn). 25% homozygoti se narodí mrtví, zemřou po porodu nebo dojde k potratu, který ohrozí na životě samici. U potkanů mutace Perlová (PePe). 25% homozygoti nejsou schopni normálního vývoje. Dále Hooded restricted H(re)H(re). 25% homozygoti umírají v děloze matky. U myšek jsou to mutace Rumpwhite (RwRw), Capped (WbdWbd) a Variegated (WW). 25% homozygoti se vstřebají v těle matky. A také mutace Red (AyAy). 25% homozygoti se narodí chudokrevní a umírají až po porodu.
- znamená neschopnost určitých genů existovat v homozygotní formě. Letální faktor se dle Mendelové tabulky projeví pouze u 25% mláďat, ostatní se rodí jako běžná mláďata. Pokud se spojí dva křečci jedné z těchto mutací, pak se:
1) embryo nikdy nevyvine, ale matka ho vstřebá v těle. Nerodí se pak žádná mláďata nebo jen velmi malé vrhy. To se děje např. u Dominantně tečkované.
2) embryo se vyvine v plod a matka jej porodí mrtvé či zemře brzy po porodu. To se děje u mutace Světle šedá.
3) plod zemře již v děloze a matka jej nedokáže porodit a bez chirurgické pomoci zemře spolu s ním. Tomu se říká zablokovaná děloha, která následkem nekrotizace plodu postupuje dále do těla matky.
4) mládě se narodí slepé, hluché nebo má nedovyvinuté některé orgány. To se děje u mutace Šiml.
Proto prosím buďme opatrní a vyvarujme se spojení těchto letálních mutací aby zbytečně nedocházelo k úmrtí mláďat a jejich matek!