Seznam mutací a genetických kódů vychází z označení genů používaných organizací NHC (National Hamster Council) v UK


I. Barvy křečíků džungarských

II. Barvy křečíků Campbellových 

a barvy jejich kříženců (hybridů)

 DJUNGARIAN, CAMPBELL and their hybrid COLORS  

+ rozdíly mezi těmito dvěma druhy



Předmluva - Chov křečíků v Česku (ČR)

Který z těchto druhů se chová u ověřených chovatelů?

- křečík džungarský a křečík Campbellův

Který z těchto druhů se prodává v Pet shopech a z domácích anonymních chovů?

- kříženci těchto dvou (hybridi). V ČR zhruba od r. 2015 najdeme v Pet shopech a domácích anonymních chovech pouze křížené křečíky.

Proč se tvrdí v pet shopech, že prodávají křečíka džungarského?

- dodavatelé (velkochovatelé), kteří zásobují pet shopy velkým počtem zvířat rozmnožují vše co jim přijde pod ruku a co si dovezou z burz od jiných velkochovatelů ze zahraničí. Neřeší co za druh chovají, všechny malé křečíky kříží dohomady s názvem křeček džungarský a pod tímto názvem je prodávají do pet shopů. Pet shopy tedy věří, že prodávají křečíka džungarského a jsou ochotni se za to i hádat.

Proč se kříží a jak je to možné?

- křečík džungarský má na rozdíl od Campbelláčka málo barev a většinu šedou. Campbelláček má širokou paletu barev jako je např. béžová nebo černobílá a také má různé typy srstí. Velkochovatelé je nakřížili tedy proto, aby získali více barev. 

- křížit se mohou proto, že mají shodný počet chormozomů (28). Jsou to stejní mezidruhoví kříženci jako např. kříženec lva s tygrem - Ligr. V přírodě žijí ovšem daleko od sebe tedy běžně jejich křížení není možné.

Proč by se tyto dva druhy neměly křížit?

- kříženci těchto druhů mají nestálé povahy jak se mezi nimi bije povaha bojácného klidného džungaráčka a teritoriálního akčního Campbelláčka a proto jsou nevyzpytatelní. Často jsou tito kříženci kousaví a agresivní. Jen málo z nich má poděděnou milou povahu jednoho z druhu. 

- tito kříženci trpí často dědičnou cukrovkou, neplodností, kratší životností, neurologickými problémy a vývojovými vadami orgánů vedoucímí k brzké smrti stejně jako jimi trpí jiní mezidruhoví kříženci, které vytvořil člověk (např. již zmíněný Ligr). To, že se některý kříženec dožije více není omluva pro křížení těchto druhů viz. uvedené problémy níže.

- jeden z větších problémů je rozdíl ve velikosti embrya a placenty u matek. Vědecká studie ukázala, že samice džungarského křečíka, která byla skřížena se samečkem křečíka Campbellova, měla hybridní embrya o 38 % větší a placenty o 300 % větší! Hybridní mláďata umírají při březosti nebo se rodí už mrtvé. Nejhorší je, když matka nemůže mládě porodit, protože je plod moc velký a oba umírají v hrozných bolestech.

- díky křížení naprosto vymizí oba druhy

Trpí křečíci chovaní ověřenými chovateli dědičnou cukrovkou?

- ne, křečíci v ověřených chovech jsou vždy testovaní na dědičnou cukrovku a tedy jí netrpí.

Jak poznám, že křečík trpí cukrovkou?

- trpí žízní a tedy vypije min. polovinu 80ml napáječky (40ml) vody za den, hodně močí, tedy je rychleji špinavá podestýlka, hodně zhubne a zemře většinou do půl roku věku. Cukrovka u křečíků není léčitelná.

Jak poznám křížence těchto druhů?

- mají viditelně tenký úhoří pruh na zádech, hrubší srst, delší a užší hlavu, špičaté uši a trojúhelníkovité oči. Většina kříženců má vždy některý z těchto znaků. Kříženci mají spoustu barev mezi něž nejčastěji patří černá, oranžová, béžová, bíločerná a červené oči.

Jak je možné, že chovatelé mají křečíky čistokrevné?

Čeští chovatelé díky rodokmenům a importům ze zahraničí (Švédsko, Finsko, Holandsko, Francie a Anglie) kde se křečíci džungarští a křečíci Campbellovi oddělili již v 90.letech mají linie sledované a dohledatelné a tedy mají své křečíky čistokrevné. Německo dokonce importovalo křečíky přímo z přírody Ruska. Čeští chovatelé taktéž rozšířili čistokrevné chovy na Slovensko, do Maďarska a Polska. Dávají spoustu snahy do toho, aby se nám vrátili úžasně miloučcí křečíci džungarští tak jako bývali kdysi a pracují i na skvělé povaze křečíka Campbellova.


Rozdíly mezi křečíkem Campbellovým a džungarským

zdroj: Unique - Hamsters

Tito dva křečíci Campbellův a džungarský nad textem byli odchyceni v přírodě Ruska a importováni do chovu Unique Hamsters v Německu. Byli tedy divocí a jejich potomci domestikováni. Můžete na nich vidět rozdíly toho jak vypadají oba druhy v přírodě.

(Wild Winter white and Campbell hamster difference).


zdroj: Mazlíčci z Brna

Tito dva čistokrevní křečíci nad textem (samci) - Campbellův a džungarský - v barvě přírodní (agouti) byli vyfoceni na výstavě křečků vedle sebe, aby byly vidět jasné rozdíly mezi nimi jako například tmavost a odstín barvy, šířka úhořího pruhu na zádech, tvar hlavy, tmavost oblouků na bocích.

Jak zabránit křížení?

- poučte ostatní nadšence o nebezpečí křížení

- naučte ostatní jak poznat druhy od sebe

- nekupujte, nechovejte a nerozšiřujte křížence

- nekřižte džungarské křečíky s Campbellovými


Jak se pozná křečík džungarský, křečík Campbellovův a hybrid dle tvaru hlavy:

zdroj: CHS Mazlíčci z Brna (džungar, Campbell), Jana Balogová (hybrid)

Další info o rozdílech najdete v sekci původ a historie křečíků :

 https://chov-krecka.webnode.cz/krecik-dzungarsky/


- na tomto obrázku je jasně vidět, že kříženci mají neforemnou podlouhlou a úzkou lebku vlivem dlouhodobého křížení křečíků nevhodných k chovu, dále dlouhý a zůžující se nos spíše jako křečík Campbellův, velmi štíhlé tváře, uši do špičata směřující dozadu se zadní částí posazenou více dozadu jako křečík Campbellův. Křečík džungarský má totiž ouška směřující dopředu jako u Mickey mouse. Barva a široký úhoří pruh pruh ale často napovídají spíše k džungaráčkovi. Džungarskému křečíkovi se totiž rozšiřuje pruh na čele a za krkem a celkově je pruh širší. Oči džungaráčka se dívají jakoby přímo do očí (jako kočka) kdežto oči křížence se dívají spíše do boku (jako kůň). Dříve šli kříženci poznat lehce dle tenkého pruhu na zádech, který má tenký právě jen křečík Campbellův a dle toho, že neměnili barvu v zimě do bíla, ale dnes je mezi křížence zamícháno více křečíků džungarských takže jsou skoro k nerozeznání až na některé zmíněné znaky a do bíla se zabarvují přes zimu také. Proto je zde srovnání hlaviček kde je rozdíl nejvíce vidět.



Zde už tedy rozdělení barev u obou druhů křečíků:


I. Barvy a kresby křečíka džungarského


1) a) AGOUTI  

(++) - přírodní

 křečík džungarský

- přírodní zbarvení křečíka džungarského neboli klasický šedý křečík. Dle standardu má džungarský křečík černý úhoří pruh na zádech, který se rozšiřuje v místech na čele a za krkem a vede až k ocásku. Čím blíže je k ocásku, tím je barva kvalitnější. Na bocích má mít džungaráček linii 3 černých oblouků, které mají být sytě oddělené od barvy břicha a mají zasahovat po bocích až dolů. Poslední oblouk by měl vést až k zadním nohám a nebýt přerušený. Nad čenichem by měl být krátký černý proužek. Čím bělejší a ohraničené břicho, tím kvalitnější barva. Oči má džungarský křečík vždy černé. Přírodní barva se může narodit z jakékoliv mutace. Standard byl vytvořen r. 1999

- Dvě podoby agouti. Některé linie jsou více do hněda, některé více do stříbrna. Obě jsou přípustné.

zdroj: Mazlíčci z Brna

zdroj: Mazlíčci z Brna

Toto není samostatné zbarvení

 - takto vypadá ZIMNÍ SRST křečíka džungarského. Křečík vybělá pokud v bytě pocítí pokles teploty. Myslí si, že přijde zima a tak zbělá jako v přírodě, aby mohl uniknout predátorům ve sněhu jako se to děje u králíků či lišek. Bělání se nedá zastavit a trvá zhruba 21 dní (poslední fotka). Proto se džungarskému křečíkovi v angličtině říká Winter white hamster neboli V zimě bílý křečík. Na fotkách dva agouti, jeden sapphire a jeden merle v zimní srsti.

zdroj: Mazlíčci z Brna / Pinterest: Denis Istomin


b) AGOUTI UMBROUSE 

(++Uu) - přírodní sazovitá

 křečík džungarský

- dominantní mutace/ dominant

Kresba

- umbrouse ztmavuje přírodní mutaci tak, že protáhne ticking a zvýrazní tak černé znaky, ztmaví agouti srst, ale zabarví i samotné břicho. Křečíkovi zůstane pouze bílá náprsenka, bílý nos a flíček na břiše. Křečík tak vypadá jako poprášený sazemi. 

Umrouse byla uznána Českým křeččím klubem jako samostatná kresba a byl jí vytvořen standard v r. 2024

zdroj: Mazlíčci z Brna

Zde je vidět rozdíl mezi klasickou agouti a umbrouse u sourozenců:

zdroj: Mazlíčci z Brna

první dva a poslední obrázek zdroj: pinterest


2) a) SAPPHIRE (dd) - safírová modrá

křečík džungarský

- recesivní mutace/ recessive

- safírová je recesivní mutace. Narodí se pouze pokud jsou oba rodiče safíroví nebo nesou gen pro safírovou. Doporučuje se spojovat safírovou s nositelem genu, aby se neničila barva a nestávala se rezavou.

Mutace se objevila v r. 1988 v Anglii. Standard byl vytvořen r. 1999. V ČR je tato mutace od r. 2004

zdroj: Mazlíčci z Brna

b) SAPPHIRE UMBROUSE (ddUu) - safírová sazovitá

křečík džungarský

Kresba

- umbrouse u safírové ztmavuje znaky stejně jako u agouti. Křečíkovi zůstane pouze bílá náprsenka, bílý nos a flíček na břiše. Křečík tak vypadá jako poprášený sazemi.

Zde je vidět rozdíl mezi klasickou sapphire a sapphire umbrouse: 

zdroj: Mazlíčci z Brna

zdroj: Mazlíčci z Brna

3) a) PEARL (Pepe) - perlová

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- perlová je dominantní mutace. Aby se narodili bílí křečíci je potřeba, aby jeden rodič byl perlový. Nikdy nespojujeme dva perlové křečíky. Je tu Letální faktor, který způsobí, že samička 25% mláďat potratí. To stejné se děje při spojení kreseb Pearl a Merle  a proto vždy spojujeme bílé křečíky z tmavými. Pearl křečíci se rodí s tmavým agouti pruhem na zádech, který jim postupně zbělá stářím. Stejně tak tmavší konce chlupů různě po tělě zbělají a křečík je ve stáří komplet bílý.

Mutace se objevila v r. 1989 v Anglii. Standard byl vytvořen r. 1989. V ČR je tato mutace od r. 2000

zdroj: Mazlíčci z Brna

 b) PEARL UMBROUSE (Pepe) - perlová sazovitá

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- perlový sazovitý má více tmavších šedých konců chlupů po těle. Má tmavší zadeček a hlavu. Často mu většina znaků zůstane až do dospělosti. 

zdroj: Mazlíčci z Brna

4) a) PEARL SAPPHIRE (Pepedd) - perlová safírová

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- perlový safírový má proužek na zádech v barvě safírové a v dospělosti jsou tito křečíci čistě bílí bez tmavých chloupků. Safírová je recesivní a proto se perlová safírová narodí pouze pokud mají rodiče gen pro safírovou.

zdroj: Mazlíčci z Brna

b) PEARL SAPPHIRE UMBROUSE (PepeddUu) - perlová safírová sazovitá

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- tato barva je stejně tmavá jako pearl umbrouse jen je ve světlé safírové. Tmavší znaky často zůstávají.

zdroj: Mazlíčci z Brna

5) a) MERLE (Meme) - melírovaná

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Meme!! nekřížit dva merle, riziko úmrtí!)

- merle je v překladu melírovaná, protože melíruje ostatní barvy s bílou. Prakticky křečík vypadá jako probarvený onou bílou. Tato mutace tvoří také bílý půl límec okolo krku a záď probarvenou bílou čímž je podobný barvě Platinum u křečíka Campbellova nebo Dominant spotted u křečíka čínského. Mutace ale nejsou stejné a hlavní rozdíl je, že Platinum mutace rozděluje hřbetní černý pruh, ale mutace Merle toto nezpůsobuje. Jediný způsob jak zjistit, že se jedná o jiný gen je zkřížit oba druhy a to nikdo z chovatelů záměrně neudělá. Stejně tak nikdy nespojujeme dva merle křečíky ani merle s perlovými. Je tu Letální faktor, který způsobí, že samička 25% mláďat potratí a proto vždy spojujeme bílé křečíky s tmavými. 

Tato barva je nejnovější. Poprvé se objevila u Susan Washbrook v Anglii ze dvou čistokrevných křečíků v r. 2003. V ČR je tato mutace od r. 2010. Tím je i vzácnější a pořídit se dá pouze u chovatele s PP. Tato mutace stále není uznanou barvou a proto nemá vytvořený standard, ale v budoucích letech se určitě snandart vytvoří.

zdroj: Mazlíčci z Brna

b) MERLE UMBROUSE (MemeUu) - melírovaná sazovitá

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- merle je sazovitou velice ztmavená. Stále je ale probarvení bílou vidět. Nejlépe je poznat rozdíl na bocích a břiše, které jsou ztmavené a bílá jen na hrudníku.

zdroj: Mazlíčci z Brna

6) a) MERLE SAPPHIRE (Memedd) - melírovaná safírová

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- merle safír je safírová probarvená bílou. Pozná se i dle bílého půl límce kolem krku.  Nejlépe je poznat rozdíl na bocích a břiše, které jsou ztmavené a bílá jen na hrudníku.

zdroj: Mazlíčci z Brna

b) MERLE SAPPHIRE UMBROUSE (MemeddUu) - melírovaná safírová sazovitá

křečík džungarský

Kresba

(Pozor!! lethal faktor u Pepe!! nekřížit dva perlové, riziko úmrtí!)

- merle je zde ztmavená sazovitou. Stále je ale probarvení bílou vidět.

zdroj: Mazlíčci z Brna



Neuznaná barva

- tuto barvu v ověřených chovech nenajdete. Pouze jako ne moc zdravého křížence.

7) Mandarin (Mama) - oranžová

křečík džungarský

- dominantní mutace/ dominant

(Pozor!! lethal faktor u Mama!! nekřížit dva mandariny, riziko úmrtí!)

- původně byla tato mutace čistokrevná, ale bohužel se namíchala s kříženci křečíka Campbellova. Několik málo domácích chovů v ČR tuto mutaci chová a prodává na inzercích, ale tito křečíci bohužel NEJSOU čistokrevní a není to zdravá mutace a tak se jako čistokrevná neuznává. Dobrým chovatelům jde hlavně o zdraví svých odchovanců kdežto u domácích chovů jde hlavně o barvu. Zvláštní u této mutace je to, že s věkem barva bledne až skoro do bílooranžova. Tato mutace nese letální gen a proto se nemohou křížit dva mandarini spolu. Samice mláďata potratí. Tato mutace se objevila v r. 2002 v Nizozemí

zdroj: Unique - Hamsters/dwerhamster.nl

V r.2008-2012 se pokusila CHS Unique - Hamsters v Německu, která dříve importovala křečíky z přírody o to, aby se mutace Mandarin vrátila do čistokrevných chovů. Odebrala si křečíky z domácích chovů, Nizozemských chovů i obchodů a pokusila se o chov. Bohužel byli někteří křečíci nemocní cukrovkou, srdečními chorobami a problémy se srstí a sama CHS píše, že najít zdravého křečíka mezi mandariny je jako najít jehlu v kupce sena. Proto pokus ukončila a dále se již k této mutaci nevrátila.

Neuznaná barva

- tuto barvu v ověřených chovech nenajdete. Pouze jako ne moc zdravého křížence.

8) Černá (aa) - black

křečík džungarský

- recesivní mutace/ recessive

- černá barva se často objevuje v domácích chovech a Pet shopech v ČR, ale tito křečíci NEJSOU čistokrevní a mohou trpět dědičnou cukrovkou. Jako čistokrevná se tato mutace uznala pouze u křečíků s rodokmenem a to v roce kdy se narodil první čistokrevný křečík v černé barvě ve švédské dlouholeté chovatelské stanici Mapilamis. Křečík byl sameček a jmenoval se Mapilamis Jenka (na poslední fotce).  Tato mutace se tedy objevila v r. 2022 ve Švédsku.


zdroj: dwerhamster.nl / reddit.com/r/hamsters / Mapilamis Hamstery




II. Barvy a kresby křečíka Campbellova

AGOUTI  MUTACE

1) AGOUTI (++) - přírodní

křečík Campbellův

- přírodní zbarvení křečíka Campbellova s agouti rozdělením srsti což je tmavá podsada. Je nápadně barvou do hněda s pískovým břichem na rozdíl od džungarského křečíka. Dalším typickým znakem je linie tří oblouků na obou bocích a také černý pruh na zádech, který je ale velmi tenký oproti pruhu u džungarského křečíka a nikde po těle se nerozšiřuje. Velmi nápadné jsou také vousková lůžka, která směřují dopředu a jsou celkově bělejší. Poslední znakem je ocásek, který je delší a ke konci se rozšiřuje. Přírodní barva se může narodit z jakékoliv mutace. 

Uši / Ears: tmavě šedé / Dark grey

Oči / Eyes: černé / Black

Standard byl vytvořen r. 1999

zdroj: Mazlíčci z Brna / BBeauty Hamstery

2) BLACK EYED ARGENTE (bb) - černooká bronzová

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- argente je mutace, která je recesivní, tedy oba rodiče musí mít tuto barvu nebo nést gen pro tuto barvu. Je to barva hnědá s nádechem do červena s pískovým břichem. U této mutace dochází k poklesu Eumelaninu (černé barvy) a tím vznikne světlejší forma agouti.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: černé / Black

Standard byl vytvořen r. 1999

zdroj: CHS Syrius / Mazlíčci z Brna / Haven rodent / Di Angolo Hamstery

3) RED EYED ARGENTE (pp) - červenooká bronzová

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- argente je mutace, která je recesivní, tedy oba rodiče musí mít tuto barvu nebo nést gen pro tuto barvu. Je to barva barva hnědá s nádechem do červena a pískovým břichem, která má červené oči. Všem dalším barvám dává červené oči a růžové uši. U této mutace dochází k poklesu Eumelaninu (černé barvy) a tím vznikne světlejší forma agouti.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

Standard byl vytvořen r. 1999

zdroj: NHC / dwerghamster.nl / Pinterest/Stefan Kräh / Sui Generis Hamstery / 

BBeauty Hamstery / Di Angolo Hamstery

4) BEIGE (bbpp) - béžová

křečík Campbellův

(black eyed argente 

+ red eyed argente)

- recesivní mutace/ recessive

- u této mutace zesvětlá podsada a barva je světlounce červená. Tmavý pruh na zádech u této mutace vysvětlá skoro do barvy těla. 

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

Standard byl vytvořen r. 1999

zdroj: hamsterdaries.com / Sui Generis Hamstery / Di Angolo Hamstery

5) OPAL (dd) - opálová modrá

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- opálová je mutace, která je recesivní, tedy oba rodiče musí mít tuto barvu nebo nést gen pro tuto barvu. Je to barva do modrá stejně jako safírová u křečíka džungarského. Má ale pískové bříško dle přírodní barvy křečíka Campbellova.

Uši / Ears: světle šedé / Light grey

Oči / Eyes: černé / Black

Tato mutace se objevila v r. 1992 v Canadě u Dr. Katherine E. Wynne-Edwards ze dvou křečíků odchycených z přírody.

Standard byl vytvořen r. 1999

zdroj: Mazlíčci z Brna / Ahltins Hamstery/ Di Angolo Hamstery / furballcritters / BBeauty Hamstery

6) LILAC FAWN (bbdd) - fialková plavá

křečík Campbellův

(black eyed argente + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je podobná opálové, ale je světlejší do fialkova a má růové uši.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: černé / Black

zdroj: hamsterdaries.com / Di Angolo Hamstery

7) BLUE FAWN (ppdd) - modrá plavá

křečík Campbellův

(red eyed argente + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je podobná opálové, ale je světlejší do modra a má růžové uši a červené oči.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: Ahltins Hamstery / hamsterdaries.com / dwerghamster.nl / Ahltins Hamstery/ Mazlíčci z Brna

8) BLUE BEIGE (bbppdd) - modrá

 béžová 

křečík Campbellův

(black eyed argente + red eyed argente + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- díky opálové béžová úplně zesvětlá až na kompletně pískovou barvu. Stále jsou ale viditelné agouti znaky

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: Di Angolo Hamstery

9) DARK GREY (dgdg) - tmavě šedá

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- tmavě šedá je mutace, která je recesivní, tedy oba rodiče musí mít tuto barvu nebo nést gen pro tuto barvu. Tmavě šedá mutace vyběluje břicho Campbelláčka, protože neobsahuje červenou - Feomelanin.

Uši / Ears: tmavě šedé / Dark grey

Oči / Eyes: černé / Black

Tato mutace se objevila v r. 2001 v USA

zdroj: Mazlíčci z Brna / dwerghamster.nl/ chahamsters.org / Di Angolo Hamstery

10) CINNAMON SUGAR (dgdgbb) - skořicový cukr

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- bronzová s našedlým nádechem

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: černé / Black

zdroj: Sui Generis Hamstery

11) VANILLA SUGAR (dgdgpp) - vanilkový cukr

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- bronzová s našedlým nádechem, ale s červenýma očima.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red


zdroj: Di Angolo Hamstery

12) GREY BEIGE (dgdgbbpp) - šedá béžová

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- béžová s našedlým nádechem vytvoří přímo slonovinovou barvu srsti

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: Di Angolo Hamstery

13) GREY OPAL (dgdgdd) - šedá opálová

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- opálová zesvětlá tmavě šedou tak, že i agouti znaky jsou světlé. Tmavě šedá skryje červenou - Feomelanin.

Uši / Ears: tmavě šedé / Dark grey

Oči / Eyes: černé / Black


zdroj: Di Angolo Hamstery / chahamsters.org

14) GREY BLUE FAWN (dgdgppdd) - šedá modrá plavá

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- vypadá podobně jako šedá opálová, ale má růžové uši a červené oči. Agouti znaky jsou světlé.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red


zdroj: chahamsters.org



NEAGOUTI MUTACE

1) ALBINO (cc) - albín

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- tato mutace má bílou srst, světle růžové oči a růžové uši. Je tedy bez pigmentu a považuje se tím za albína. Je recesivní, tedy oba rodiče musí mít tuto barvu nebo nést gen pro tuto barvu. Barva albín kryje ostatní barvy stejně jako u křečka syrského. Křeček tedy může být vícebarevný, ale viditelná bude pouze bílá s červenýma očima.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: myhammiesworld.blogspot.com / Di Angolo Hamstery /Ahltins Hamstery

2) BLACK EYED WHITE (didi) - recesivní černooká bílá

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- tato mutace má čistě bílou srst. Nesmí se křížit s dominantní bílou mutací Platinum, protože dohromady je tato mutace letální. Rodí se pak na 25% polovičně velká mláďata s velkou hlavou neschopná delšího života než pár týdnů.

Uši / Ears: světle šedé / Light grey

Oči / Eyes: černé / Black


zdroj: Bonder exotics / hamsterhideout.com / Di Angolo Hamstery / Mazlíčci z Brna

3) BLACK (aa) - černá

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- černá nemá agouti znak a ztmavuje břicho všem dalším mutacím. Je recesivní, tedy oba rodiče musí mít tuto barvu nebo nést gen pro tuto barvu.

Uši / Ears: tmavě šedé / Dark grey

Oči / Eyes: černé / Black


zdroj: Di Angolo Hamstery / Ahltins Hamstery

Většina černých křečíků Campbellových nebo také křečíků co mají černou v genotypu jako je holubí šedá nebo modrá stařím zestříbří (Silvering (Sisi)). Stříbření má velmi blízko k černému genu a přenáší se tedy současně. Ve světlých mutacích je ale těžko viditelná. V tmavých mutacích se celkem brzy začnou tvořit bílé plotny na ramenou a později přejdou na většinu těla. Tmavé zůstává pouze břicho a oblast očí, uší a tlamky kdy křečík vypadá barvou jako mýval. Chovatelé se dlouho snažili černou od tohoto genu oddělit a mají v tom již úspěch. Díky tomu totiž mohou spolu křížit křečíky černé barvy s bílými kresbami aniž by se báli letality. Takto vypadají vystříbření starší křečíci Campbellovi s černým genem. zdroj: aaahamsters.org / Di Angolo Hamstery

4) CHOCOLATE (aabb) - čokoládová

křečík Campbellův

(black + black eyed argente)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je hnědá, má černé oči a uši v barvě srsti.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: černé / Black


zdroj: dwerghamster.nl / Di Angolo Hamstery/ Sui Generis Hamstery /

 Ahltins Hamstery /  BBeauty Hamstery

5) DOVE (aapp) - holubí šedá 

křečík Campbellův

(black + red eyed argente)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je podobná čokoládové, ale je méně do červena a má červené oči.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red


zdroj: aaahamsters.org / Di Angolo Hamstery

6) DARK BEIGE (aabbpp) - tmavá béžová

křečík Campbellův

(black + black eyed argente + red eyed argente)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je světlounce oranžová míchaná s šedou, má červené oči a růžové uši.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: Di Angolo Hamstery / dwerghamster.nl / Sui Generis Hamstery

7) BLUE (aadd) - modrá

křečík Campbellův

(black + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je šedá do modrá.

Uši / Ears: světle šedé / Light grey

Oči / Eyes: černé / Black


zdroj: Mazlíčci z Brna / aaahamsters.org / Di Angolo Hamstery / Ahltins Hamstery

8) LILAC (aabbdd) - fialková
křečík Campbellův

(black + black eyed argente + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je světlounce šedá do fialkova.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: černé / Black

zdroj: Mazlíčci z Brna / purplekatkritters.tripod.com/ Ahltins Hamstery / Di Angolo Hamstery

9) RED EYED LILAC (aappdd) - červenooká fialková

křečík Campbellův

(black + red eyed argente + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je světlounce šedo růžová, má červené oči a růžové uši.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: hamstertype.blogspot.com / Di Angolo Hamstery

10) CHAMPAGNE (aabbppdd) - šampaň

křečík Campbellův

(black + black eyed argente + red eyed argente + opal)

- recesivní mutace/ recessive

- barva je světlounce písková, má červené oči a růžové uši.

Uši / Ears: tělové / Pale

Oči / Eyes: červené / Red

zdroj: dwerghamster.nl / Di Angolo Hamstery


VZOROVÁNÍ A TYPY SRSTI 

1) PLATINUM (Sisi) - platinová

křečík Campbellův

- platinum je bílé zbarvení v kožíšku Campbelláčka. Křečík může mít různé velké bílé plotny na těle. Někdy se objeví jako flíčky na ramenou, někdy jako půlkruh colem krku - (Collared). Ale nejčastěji mají půlkruh kolem krku a probarvená záda. Platinum se může kombinovat se všemi barvami kromě bílých. Nesmí se dávat ani dva platinoví křečíci na sebe. U této mutace je totiž letalita.

zdroj: hamsterific.com / Di Angolo Hamstery

2) UMBROUSE (uu) - sazovitá

křečík Campbellův

- recesivní mutace/ recessive

- sazovitá stejně jako u křečíka džungarského ztmavuje kožíšek a bříško. Může být u všech barev.

zdroj: dwerghamster.nl

3) COLLARED (Mimi) - límcová

křečík Campbellův

- tato mutace dělá na krku všech barev bílý límec a také v srsti bílé flíčky.

zdroj: howtohamster.blogspot.com 

4) MOTTLED (Momo) - strakatá

křečík Campbellův

- tato mutace dělá tak velké bílé skvrny na těle až je křečík skoro bílý. S touto mutací se spojuje letalita. Proto se nesmí spojovat dva strakatí křečci.

zdroj: hamstervn.net

zdroj: dwerghamster.nl

zdroj: dwarfhamsterguide.com

5) SATIN (Sasa) - saténová

křečík Campbellův

- saténová srst dělá křečíka jemného a lesklého.

6) REX/CURLY/WAVY (rxrx) - kudrnatá, vlnitá

křečík Campbellův

- kudrnatá srst zvlní jak srst tak i fousky křečíka. Rex křečík opravdu není holý jak se někde uvádí. Na některých stránkách se tato mutace pojmenovává jako rex, na některých jako wavy. Je to ale stejný gen a kudrnatost se může objevit od vlnité až po kudrlinky. Základním znakem jsou kudrnaté fousky.

zdroj: myhammiesworld.blogspot.com

zdroj: Haven rodent

zdroj: Haven rodent

zdroj: Hamster Addict

zdroj: Zaffi´s Hamsteryyy

zdroj: John´s Hamstery




III. Barvy Hybridů

Barvy, které vznikly křížením těchto dvou druhů.

- pokud tyto barvy naleznete mezi mláďaty, je jasné, že chov nebyl čistokrevný. Tytu mutace sebou nesou špatné geny, cukrovku, srdeční nemoci, onemocnění močového ústrojí, neplodnost a tím i zkrácený život pro tyto křečíky. Dobrý chovatel s těmito barvami nechová nebo je chová odděleně od čistokrevných mutací.


.

Camel (ddMama) - barva která vznihla křížením barvy džungaráčka Mandarin s barvou Opal Campbelláčka. Tvarem hlavy i těla je více podobná džungaráčkovi. Camel má na rozdíl od mandarina tmavší šedý průh na zádech.

zdroj: pinterest

zdroj: Unique Hamsters

zdroj: petexpomankato.com

Black - kříženec džungaráčka s Campbelláčkem v barvě Black. Tvarem hlavy i těla je více podobná džungaráčkovi. Objevila se ve Švédsku v nehybridním chovu CHS Mapilamis tedy je patrné, že křečíci džungarští si stále nesou geny prapředků kdy se ještě křečíci v 80.letech křížili.Není to ovšem nová mutace křečíka džungarského, ale původní gen křečíka Campbellova.

zdroj: bazos.cz

zdroj: dwerghamster.nl

Mushroom - barva která vznihla křížením a tvarem hlavy i těla je více podobná džungaráčkovi

zdroj: pinterest

zdroj: pinterest

Brown/Moscow - barva která vznihla křížením a tvarem hlavy i těla je více podobná džungaráčkovi

zdroj: pinterest

zdroj: pinterest

Red eyed mandarin (ppMama) - kříženec džungaráčka v barvě mandarin s Campbelláčkem v barvě argente

zdroj: pinterest

White mandarin - kříženec džungaráčka mandarin s Campbelláčkem platinum

zdroj: pinterest

Samozřejmě kříženci jsou i všichni křečíci nejasného původu. Ve zveimexech jsou označováni za křečíky džungarské, ale barvami i tvarem těla a hlavy odpovídají spíše křečíkovi Campbellovu. Nejčastěji jsou za džungaráčky označování černí a mottled hybridi.

Na bazarech najdete spoustu hybridních vrhů k prodeji pojmenované jako křečík džungarský. Jsou to vždy potomci křečíků ze zverimexu nebo domácího chovu či množírny a dle barev je jisté, že to nejsou džungaráčci.

Tady jsou příklady z inzerce bazos.cz:


Článek který popisuje jak a kdy se poznal rozdíl
mezi křečíkem džungarským a Campbellovým a kdy se začali oddělovat:

(Pozn. Z tohoto článku vyplývá, že oba druhy křečíka byly už od r. 1980 zaměňovány a až od r. 1987 byly oba druhy oddělovány od sebe a dle jednotlivých oblastí dováženi opět křečíci z přírody a kříženi s nimi. Nikdo tedy neví jestli jsou křečíci v chovech původem nehybridní. V každém případě ve státech Švédsko, Finsko, Holandsko a Německo se hrdě někteří chovatelé hlásí k tomu, že chovají nehybridní křečíky již od 90.let. Není to sice potvrzeno, ale vzhledem k povaze a fenotypu křečíků se považují za nehybridní. Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko a další státy mají bohužel křečíky tak překřížené, že od r. 2015 není možno již nalézt v obchodech nebo u velkochovatelů nehybridní křečíky. Proto se chovatelé v těchto ostatních zemích rozhodli importovat z udaných států výše nehybridní křečíky a dále chovat hlavně s nimi).


Výpis článku Stephana Steinlechnera z r. 1998 upravený do CZ:

 Ve skutečnosti je v literatuře ohledně jmen křečíků značný zmatek. Uznaly se již tři hlavní druhy rodu Phodopus a to konkrétně Phodopus sungorus (křečík džungarský) (Pallas, 1773), Phodopus Campbelli (křečík Campbellův) (Thomas, 1905) a Phodopus Roborowski (křečík Roborovského) (Satunin, 1903) neboli "pouštní křeček", ten se zřídka kdy používá jako laboratorní zvíře a je odlišný ve svém vzhledu od ostatních dvou druhů Phodopus, že je s ním nelze zaměnit (Ross 1994). Naproti tomu P.sungorus a P. Campbelli vypadají navzájem velmi podobně pro neznalé oko
a již jsem navštívil několik laboratoří, kde kolegové tvrdili, že mají kolonii P.sungorus, ale místo toho se ukázalo, že to jsou P. Campbelli. V publikacích - dokonce ze stejné laboratoře, najdeme oba obvyklé názvy "džungarský
křečík "a" Sibiřský křečík " jak pro druh P. sungorus tak pro druh P. campbelli.

V pozdních letech 1960 přišel český věděc Dr. Figala do laboratoře profesora Aschoffa na Max-Planckově institutu Andechs (Německo) na "von Humboldtovo stipendium". Přivezl s sebou dva chovné páry Phodopus sungorus, založil kolonii a ve spolupráci s Goldauem a Klausem Hoffmannem pozorovali sezónní změny tělesné hmotnosti, barvy srsti a výskyt zimního spánku u tohoto trpasličího křečka (Figala et al., 1968). Dr. Klaus Hoffmann si brzy uvědomil velký potenciál rodu Phodopus a zavedl tento druh křečka jako velmi cenného zvířete pro výzkum (viz. přehled Steinlechner a Niklowitz 1992). Dr. Hoffmann byl dost štědrý, aby rozmnožené křečíky dával i svým kolegům. V roce 1980 pracovalo s Hoffmannovým Phodopusem již mnoho laboratoří po celém světě. Pocházeli ale i z jiných zdrojů. Když Klaus Hoffmann zahájil svou práci, Phodopus sungorus byl znám ve dvou různých zeměpisných rasách: forma Phodopus sungorus sungorus - severozápadní poddruh, který je přes zimu bílý a Phodopus sungorus Campbelli - jihovýchodní poddruh, který v zimě nemění barvu srsti (Argyropulo 1933, Veselovski a Grundova 1964, Flint 1966).

Generický název rodu Phodopus představil Miller (1910) a je odvozen ze slova phodos, původem z Řeckého phos, tedy bublinka, a řeckého slova pous, což znamená tlapku. Odkazuje to na velké sloučené plošky na patní ploše každé nohy (Ross, 1994, 1995). Druhové jméno dané Pallasem (1773) - sungorus odkazuje na region "Džungárie" (jiné názvy z map: Dsungaria, Sungaria, Djungaria nebo Zungaria), jižně od Altajské hory. Doslovný překlad celého jména je tedy: "tlapko-bublinkatý džungarský (křeček)". Od té doby, co Hoffmann s křečíky pracoval, říkal jim (jak dělala většina ostatních před ním, např. Veselovski a Grundova 1964, Flint 1966) křečík džungarský. Alternativní název existující v anglické literatuře byl v té době "Na nožkách chlupatý" (Hairy-footed) křečík (Ellerman a Morrison-Scott, 1951). Nikdy (alespoň k mé znalosti) nebyl nazýván "sibiřským křečíkem". Druhý poddruh P. sungorus campbelli byl jmenován na počest W.C. Campbella, který shromáždil tento druh ve Středním Mongolsku v roce 1902 (Ross 1995).

Již v roce 1967 Vorontsov zaznamenal rozdíly v chromozomech obou křečků a v roce 1979 Yudin ukázal, že křížením obou ras se v chovu produkovali sterilní samčí potomci (ovšem samice potomka byly často plodné. (Stetson)). Tyto poznatky od Vorontsova a Yudina byly napsány v ruštině, a proto se jim dlouhou dobu nevěnovala náležitá pozornost.

Phodopus campbelli (křečík Campbellův) získal stávající status jako samostatný druh v roce 1984 (Corbet, 1984). Všichni, kteří pracovali s oběma druhy Phodopusu budou určitě souhlasit s tím, že existují různé behaviorální a morfologické aspektní rozdíly vyžadující oddělení obou druhů. Dr. K.W. Wynne-Edwards úspěšně odchytil oba druhy křečka (v té době, tj. 1980) v U.S.S.R. a pracoval s oběma druhy v terénu i v laboratoři.

Dlé mého úsudku, Wynne-Edwards a Lisk (1984, 1987) jako první pojmenovali Phodopus sungorus - Sibiřský křeček a Phodopus Campbelli - džungarský křeček. Následně mnoho (obzvláště amerických) kolegů, dokonce také Americká Společnost mammalogistů (zabývajících se savci) (viz Ross 1995) a Britské muzeum přírodní Historie (Corbet a Hill, 1986) následovala tento návrh. I když neexistují žádná pravidla pro pojmenování druhů, tato volba byla pro tyto druhy podle mého názoru velmi nešťastná a vedla k současnému zmatku mezi druhy. Je pravda, že Phodopus Campbelli má své rodiště jiho-východně od pohoří Altai (Džungarská oblast), nejvíce je ale zastoupen v Mongolsku, zatímco Phodopus sungorus pochází z jihozápadní Sibiře a severovýchodního Kazachstánu, měly by být tím tyto názvy zcela logické. Mnohem logičtější by ale bylo pojmenování "mongolský křečík" pro P. campbelli a "Kazašský křečík" pro P. sungorus, jestliže tedy hraje roli typová lokalita. Myslím si, že je hrozně zavádějící, že bývalý poddruh je nyní nazýván společným názvem jmenované formy křečíka tedy džungarský - sungorus. Jsem přesvědčen, že by zmizel zmatek pokud by si jmenovaná forma Phodopus sungorus zachovala svůj originální běžný název, tj. džungarský křečík. Jedná se o nově uznávaný druh který by měl získat nové jméno. Proto logický název by pro něj byl "křečík Campbellův" pro tento druh P.Campbelli. Používám běžný název džungarský křečík pro druh Phodopus sungorus ve všech svých publikacích od roku 1977 a nevidím žádný dobrý důvod měnit tento zvyk.

Jak jsem již řekl, neexistují žádné pravidla pro pojmenovávání, existují ovšem striktní pravidla pro používání vědeckých názvů druhů. Žádný editor by neměl přijmout dokumenty, ve kterých je uveden pouze nejvíce používaný název. Používání pouze nejvíce používaného názvu vedla k nedorozuměním, chybným interpretacím a dokonce hrozným chybám. Proto mohu jen doporučit, aby kolegové používali vědecký název křečíků, který určuje druhy správně mimo všechny pochyby a to Phodopus sungorus (křečík džungarský) (Pallas, 1773), Phodopus Campbelli (křečík Campbellův) (Thomas, 1905) . Samozřejmě to vyžaduje, aby člověk věděl se kterými druhy pracuje.


autor článku:

Betty Veselá,

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna


 

Uznané mutace křečků najdete v článku:

Barvy křečka syrského - uznané mutace


Neuznané mutace křečka syrského najdete v článku:

Neuznané mutace


Vzorování a typy srsti křečka syrského najdete v článku:

Vzorování a typy srsti


Barvy křečíka Roborovského najdete zde:

Křečík Roborovského


Barvy křečíka čínského najdete zde:

Křečík čínský



autor článku:

Betty Veselá,

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna