Čerstvé krmení a pamlsky

Vložte svůj text...


ZELENINA, BYLINKY A OVOCE

Druhou nejdůležitější částí křeččího jídelníčku je hlavně zelenina, bylinky a menší část ovoce. Jak se již psalo na začátku křeček nejen, že krade lidem z polí vypěstovanou pšenici, ale stejně tak si rád zajde na kousek zeleniny nebo bylinek. Pokud křečkovi nechutná zelenina, určitě je někde chyba ve výživě a to nejspíše v překrmování pamlsky. Křeček potřebuje jíst čerstvou stravu a to hlavně zeleninu. Ovoce v přírodě také najde, ale v malém množství. Křečci totiž žijí také blízko řídkých lesíků kde rostou hlavně keře a na keřích roste sběrové ovoce, které křečci pod keři sbírají. Ze zeleniny vybíráme ideálně nenadýmavé druhy a můžeme ji dávat každý den malý kousek. Ovoce zhruba jednou až 2x za týden.

Zde je několik druhů ovoce a zeleniny, které můžete svému křečkovi beze strachu dát sníst:

ZELENINA

čerstvá zelenina:

*kořenová

- mrkev i s naťí (zabarvuje moč), petržel i s naťí, celer i řapíkatý, červená řepa i s listy (zabarvuje moč), dýně, pastiňák, brambory vařené (bez jedovatých klíčků), kedluben, chřest (močopudný), fenykl (zabarvuje moč), ředkev bílá

*plodová 
- okurka, cuketa, dýně, meloun, nepálivá paprika, rajče, patison, kukuřice i s listy, lusky z hrášku

*listová
salát, ledový salát, římský salát, čekanka, polníček, špenát, listová petržel, mangold (hodně kyseliny šťavelové), chřest, rebarbora (nemokré a nezapařené)

*nadýmavá
- Brokolici, květák, kapustu i hrášek
 dávat můžete, ale můžou nadýmat a proto dáváme jen po malých kouscích. Jsou ale pro křečky velmi zdravé.

sušená zelenina:

- všechnu jmenovanou zeleninu, její slupky či nať můžete i sušit a podávat nasušenou zvlášť či míchat do zrnité směsi.

kupovaná sušená zelenina:


OVOCE

ovoce:

- jablka, hrušky (ne moc, mohou způsobit průjem), jahody, maliny, borůvky, ostružiny, rybíz, srstky, kustovnice čínská (sušené plody). Vše bez cukru a nesířené! nejlépe čerstvé, ale mohou být i sušené jak teplem tak mrazem. S tímto ovocem by křeček neměl mít problém.

- broskve, meruňky, švestky, ringle a třešně dáváme opatrně, mohou způsobit průjem.

- hrozny jsou velmi kyselé a při pravidelném podávání ve velkém množství mohou způsobit ledvinový kolaps takže s nimi opatrně.


Vše předem vždy omyjte vlažnou vodou a dobře osušte.


BYLINKY

- v přírodě se křečci krmí asi 50 druhy rostlin a mezi nimi je velké množství bylinek. Křečkům podáváme bylinky hlavně čerstvé, ale mohou být i sušené.


čerstvé bylinky:

- tráva (lipnice, bojínek, jílek, ovsík, psárka, psineček, metlice, medyněk, srha, bér, kostřava, sveřep, chrastice, chundelka)

- vojtěška, ptačinec, trojlístek zahradní, jetel, smetánka (pampeliška) i s květy, hluchavka bílá, máchelka, mléč, sléz, sedmikráska květ, řebříček, kakost luční květ, kokoška pastuší, kopřiva (zavadlá), měsíček květ (neplést s afrikánem), mochna husí či plazivá, merlík, šťovík, růže květ, maceška květ, listy sběrového ovoce (jahodník, maliník a ostružiník), šáchor (pozor milují ho také kočky)

- vyklíčená tráva pro kočky (prodává se v petshopech), naklíčená pšenice, řeřicha,  jitrocel, petržel listová, nať z mrkve, ibišek, špenát, bazalka, polníček, rukola, heřmánek květ, máta, meduňka, tymián, oregáno, šalvěj, koriandr

sušené bylinky:

- všechny jmenované bylinky můžeme podávat i sušené a to jak ve směsi tak i samotné či s nimi můžeme vyzdobit ubikaci (viz. jedlé rostliny do ubikací)

Výborná bylinková směs přímo pro křečky je od firmy Cunipic - Naturaliss nebo bylinky od firmy JR Farm. Samozřejmě je spousta dalších firem co vyrábí bylinky pro hlodavce. Pokud v nich není ovoce či ořechy apod. tak se dají použít kterékoliv.

Důležité:

Nikdy nekrmíme křečky mokrou, vlhkou či zapařenou travinou nebo salátem. Křeček se po takovém krmení zduje a zemře.


NEVHODNÉ POTRAVINY

- je cibule, česnek, pórek, protože nadýmají a pokud není křeček zvyklý, pak i nadýmavá zelenina.

- Z ovoce nedáváme hlavně banány a kokos, protože obsahují velké množství cukru a křečkovi by se mohly poškodit orgány. Dále nedáváme kyselé ovoce jako jsou citrusové plody, kiwi apod., protože mnoho malých hlodavců citrusové plody špatně snáší, jsou pro ně lehce jedovaté.

- Oříšky, mandle apod. nejlépe dáváme jen jako pamlsek v malém množství, protože jsou velmi tučné. V krmivu jich mají již dost.

- Čokoláda, sušenky, mléčné dropsy pro křečky a vše sladké je naprosto pro křečky nevhodné kvůli vysokému obsahu cukru a mléka.

- Tyčinky obalené zrním jsou většinou lepeny medem a ten také není pro křečky to nejvhodnější kvůli vysokému obsahu cukru. Dávat je můžeme, ale opravdu jednou za čas, drobným křečíkům vůbec.

- Pečivo je naprosto nevhodné pro křečky. Nic křečkům nedává a navíc nadýmá. To, že si na něm hlodavci obrušují zuby je zastaralý opakovaný omyl. Pečivo má asi stejný čistící účinek jako na naše zuby náš prst. Navíc křeček nemá jen hlodáky, ale vzadu také stoličky, které dorůstají a kterými křeček rozmělňuje potravu, aby ji mohl polknout. Pečivo je po ukousnutí zpracováváno stoličkami na kaši, která zuby spíše zašpiní než očistí. Rozhodně tedy zuby neobrušuje ani neočišťuje. Pečivo obsahuje pouze mouku, vodu, tuk a droždí kvůli kterému hlodavcům tolik chutná. Je mnohem lepší dát křečkovi Pangamin (tableta s droždím) než pečivo. Droždí navozuje chuť k jídlu.

- minerální a solné kameny. Křečkům nechutnají a k ničemu jim nejsou.  Zuby si obrušují na dřevě a ne na kameni, který je vyroben z krmného vápna a kámen ze soli je pro ně spíše na škodu než k užitku. Přesolení organismu není nic zdravého. Přemíra vápníku z kamene bez přidání fosforu má opačný účinek a odvápňuje kosti. Vápník a fosfor musí být ve stravě vždy vyvážený a to vápník 2 : 1 foforu.


BÍLKOVINY

jako všežravec je křeček v přírodě zvyklý na krmení se i živou potravou. Křečci nejsou lovci, ale jsou schopní sežrat nalezené živočichy například neschopné útěku. V příbytcích křečků byli nalezeni mouční červi, žížaly, mladé žáby, mladé ještěrky a velké množství různých druhů hmyzu.

Přikrmovat bílkovinou se tedy musí pokud není již v základní směsi pro křečky. Ve většině kvalitních krmiv však už dostatek bílkovin je a proto nemusíme žádné přidávat.

Křečík džungarský a bílkoviny:

Přemíra bílkovin pro křečky není dobrá a může způsobovat problémy s ledvinami. Hlavně křečíci džungarští mají s přemírou bílkovin velké problémy. Dnes již ve většině směsí najdeme bílkovin skoro až přemíru a to pro křečíky není dobré. Proto u tohoto druhu vybírejte spíše směsi s menším obsahem živočišných složek a nebo krmiva míchejte s krmivy, které živočišnou složku nemají. Dávejte také více zeleniny.

Z živočných bílkovin můžeme použít:

pečené nebo uvařené kuřecí nebo rybí maso, vařené vejce, granule nebo kapsičky od koček, psů, fretek nebo ježků s min 30% masa (tmavě hnedé barvy), sušené rybičky pro kočky, sušené maso pro psy, psí suchary s masem, sušené krevety nebo gammarus, sušené nebo živé moučné červy (hlavní bílkovinná potrava pro křečky), sušené cvrčky, sušené larvy bource, tvaroh (neslaný, nesladký), vařené těstoviny či bílý jogurt.


PAMLSKY

pamlskem už je v podstatě všechno co bylo jmenováno. Pokud chceme křečkům dopřát nějaký kupovaný pamlsek kupte nějaké suchary pro psy vyrobené z obilí, zeleniny a masa nebo výrobky od firmy JR Farm, které se skládají ze zeleniny, zrnin a bylinek (srdíčka, křumídky, zeleninové tyčinky, ratatouille, polštářky, kuličky, snacky, hvězdičky, pečené celozrnné tyčinky nebo sušenky).

Napíšeme si to ještě jednou. Nikdy nekupujte křečkům jako pamlsek mléčné dropsy či mléčné mrkvičky s různými příchutěmi a tyčinky, které jsou lepené medem. Ty jedině křečkům syrským a pouze občas.

Pečené i nepečené pamlsky je možno si vyrobit i doma. Základem je vždy ovesná nebo jiná mouka s vodou, bílým jogurtem nebo rozmačkaným ovocem. Jedny takové pamlsky můžete vidět od youtuberky Lůcy (Blond days), které má mnoho dobrých videí s radami pro křečky: